Volei
CSM București, în sferturile Cupei ChallengeRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Ian 2016

CSM București, în sferturile Cupei Challenge

CSM București a obținut o victorie dramatică, în set de aur, în fața grecoaicelor de la Olympiakos Pireu, în meciul retur al optimilor de finală din Cupa Challenge. În timp regulamentar, scorul a fost 3-1 (25-18, 25-18, 14-25, 25-15). În tur, Olympiakos câștigase fără drept de apel pe teren propriu, cu 3-0 la seturi.

Regulamentul prevede ca în cazul în care echipele își împart victoriile, să se joace set de aur. Așa s-a întâmplat și ieri la București, când CSM-istele și-au adjudecat manșa decisivă, cu scorul de 15-13. Ele au obținut calificarea pentru sferturile de finală, acolo unde vor întâlni o echipă germană, cea care se va impune în dubla dintre VC Wiesbaden și Rote Raben Vilsbiburg.

Indiferent cine va fi adversara, CSM va evolua în primul meci în deplasare.