Hochei
CNS: Gazdele au debutat cu dreptul în seriile semifinaleSorin Pană / SportPictures.eu
07 Mar 2017

CNS: Gazdele au debutat cu dreptul în seriile semifinale

Astăzi au început seriile semifinale din Campionatul Național de Seniori la hochei pe gheață. Corona Brașov a deschis cu o victorie la limită, 4-3, disputa contra campioanei en-titre, CSM Dunărea Galați.

Derby-ul harghitean a început cu o victorie repurtată de Sport Club Miercurea Ciuc, 6-2 cu Progym Gheorghieni.

Meciurile cu numărul 2 se dispută pe 8 martie, ambele cu începere de la ora 18.30, la Brașov, respectiv Miercurea Ciuc.

În semifinale se joacă după sistemul trei victorii din cinci partide. După meciurile de mâine, seriile se vor muta la Galați și la Gheorghieni, iar în cazul că va fi nevoie de un meci decisiv, se joacă iarăși la Brașov sau Miercurea Ciuc.

În caz de egalitate, jocurile se prelungesc cu o repriză de 10 minute, după care se trece la executarea șuturilor pentru departajare.