Hochei
CNS: Dunărea preia conducereaSorin Pană / SportPictures.eu
28 Nov 2015

CNS: Dunărea preia conducerea

Campioana României, Dunărea Galați, a învins și în al doilea meci al ”dublei” de la Cârța cu Steaua și a trecut la conducerea clasamentului la jumătatea sezonului regulat.

În partida de astăzi, hocheiștii pregătiți de Marius Trandafir au reușit să se impună cu 5-3 având două principale atuuri în fața roș-albaștrilor. În primul rând, au fost mai pragmatici și au convertit 3 dintre cele 5 superiorități numerice pe gheață, față de elevii lui Nelu Alexe, care nu au concretizat pe tabelă niciuna dintre cele 6 superiorități. Nu în ultimul rând, diferența dintre randamentul celor doi portari a fost decisivă, Uruc având procentaj de doar 80% (20 de șuturi salvate din 25) în comparație cu 93% al gălățeanului Popa (38 șuturi salvate din 41 trimise de steliști). Steliștii au revenit la un gol în spatele adversarilor cu 9 minute înainte de final, însă o ratare urmată de un contraatac al gălățenilor oprit cu o lovire intenționată a dus la acordarea unui șut de penalitate transformat de Levente Lorincz. În ultimele 5 minute steliștii nu au mai reușit să înscrie și se gândesc acum la meciurile de săptămâna viitoare cu Corona.

Pe patinoarul Olimpic din Brașov, Corona a tranșat și al doilea meci cu Progym, însă meciul nu a fost așa de dezechilibrat prem lasă să se vadă scorul. După ce conduceau cu un singur gol la începutul ultimei treimi, ”lupii” au înscris de două ori în ultimele 80 de secunde și au adus liniștea în tribune.

La Miercurea Ciuc, Sportul Studențesc a fost gazdă în partida în care localnicii au făcut un nou antrenament cu public.