Hochei
CM: Victorie frumoasă, obiectiv îndeplinitRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Apr 2018

CM: Victorie frumoasă, obiectiv îndeplinit

Ultimul meci din Grupa B a Diviziei I a ediției 2018 a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață, Seniori, a adus și victoria esențială pentru tricolori în îndeplinirea obiectivului de a-și menține poziția în acest eșalon valoric.

În Zalgiris Arena din Kaunas, Lituania, hocheiștii români au surclasat Croația cu 7-3 și au depășit-o în ierarhie, în același timp semnându-le sentința de retrogradare în Grupa II A. Jucătorii pregătiți de tehnicianul slovac Julius Penzes și de secunzii Nelu Alexe și Marius Trandafir au deschis scorul în minutul 5:25 prin Zsombor Molnar, iar Daniel Trancă a dublat avantajul în minutul 11:31, stabilind scorul primei pauze.

Evoluția concludentă a continuat și în a doua treime, când Csanad Fodor (min. 27:39) și Roberto Gliga (min. 33:07) au dus scorul la un liniștitor 4-0. Contribuția primelor două linii la acest rezultat a fost completată de Gergo Biro în startul ultimei treimi, minutul 42:21, după ce croații au reușit pe finalul reprizei secunde să înscrie primul lor gol, apoi linia a treia și-a trecut și ea în cont un gol prin Zsolt Peter în minutul 43:36. L

a 6-1 croații schimbă portarul, procentajul acestuia fiind unul foarte slab – doar 21 de șuturi salvate din 27 trimise de ai noștri spre poarta croată. În minutul 51:29 croații înscriu din nou, dar Tamas Reszegh dă imediat replica în minutul 52:41 și clarifică soarta partidei. Ultima reușită a meciului aparține croaților în minutul 55:23 în dublă superioritate, dar nimic nu mai putea fi schimbat.

România obține, astfel, prima victorie în acest eșalon din 2013, participările din 2014 și 2016 încheindu-se fără niciun succes și, implicit, retrogradarea. Meritoriu este faptul că selecționata României nu a folosit jucătorii ucraineni naturalizați și și-a îndeplinit chiar și în aceste condiții obiectivul, în cazul în care ar fi fost posibilă introducerea acestora pe gheață obiectivul ar fi fost atins mult mai devreme.