Juniori
CM U20: Trecem de Angola, avansăm în optimi de pe locul 3Mircea Rosca / SportPictures.eu
08 Iul 2018

CM U20: Trecem de Angola, avansăm în optimi de pe locul 3

Victorie în ultimul meci al tricolorelor mici în ultima etapă a grupei C a Campionatului Mondial U20 ce se desfășoară la Debrecen, în Ungaria. În fața selecționatei Angolei, echipa națională de handbal feminin tineret a avut de furcă în prima repriză în care au mers cap la cap cu adversarele unei țări africane care ne-a administrat o corecție severă la olimpiada de la Rio din 2016 și a fost aproape de a ne încurca din nou la mondialele de anul trecut din Germania.

Jucătoarele pregătite de Gheorghe Tadici s-au distanțat la pauză la trei goluri, 12:9, pe fondul unei duble superiorități și au mărit ecartul la 5 goluri în startul celei de-a doua, dar angolezele au revenit surprinzător și au egalat la 14. Distanțate din nou la două goluri, 17:15, tricolorele au continuat să comită greșeli individuale pe fondul precipitării în joc și au fost din nou egalate, apoi în minutul 48 la scorul de 18:18 portărița Ioana-Raluca Kelemen opunându-se cu succes la o aruncare de la 7 metri și împiedicând adversarele să treacă în avantaj. Un time-out tehnic a reglat situația și fetele noastre au trecut treptat în avantaj conducând cu 24:18 cu cinci minute înainte de ultima sirenă, avantaj ce s-a dovedit a fi suficient pentru a parafa o victorie cu 26:22 (12:9).

La încheierea jocurilor din grupă, România s-a clasat pe locul 3 în clasament și în optimile de finală va întâlni formația de pe locul 2 din grupa D, Croația.