Juniori
CM U20: Prima sincopăMircea Rosca / SportPictures.eu
05 Iul 2018

CM U20: Prima sincopă

Cu calificarea în optimi asigurată, echipa națională de handbal feminin tineret a înregistrat astăzi o înfrângere în cel de-al treilea joc pe care l-a disputat în grupa C a Campionatului Mondial U20 ce se desfășoară la Debrecen, în Ungaria.

Puternica selecționată a Olandei s-a impus cu 29:27 (12:14) în fața trupei pregătite de Gheorghe Tadici, care nu a păstrat constanța în joc. Conduse cu 6:3 în minutul 13, tricolorele au încheiat repriza cu un avantaj de două goluri pe tabelă, 14:12, care a fost pierdut în numai trei minute după pauză. Egalitatea s-a menținut pe tabelă până la 23:23 cu opt minute înainte de final, când Olanda a reușit să se distanțeze decisiv la trei lungimi, 27:24, în numai trei minute. Golurile României au fost semnate de Tîrcă – 9, Bucur – 6, Popescu – 4, Mihart, Petruș, Tecar – câte 2, Badea, Popa – câte o reușită.

În urma acestui rezultat, România se situează pe poziția a treia în clasamentul grupei și după o zi de pauză va da un nou examen, de data aceasta contra Danemarcei.