Juniori
CM U20: O nouă victorie în prelungiri pentru tricoloriBogdan Balas / SportPictures.eu
16 Ian 2019

CM U20: O nouă victorie în prelungiri pentru tricolori

În Tondiraba Ice Hall din Tallinn, capitala Estoniei, s-au reluat astăzi după o zi de pauză meciurile Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață, Tineret U20, Divizia II, Grupa A. După victoriile repurtate în fața selecționatelor Coreei de Sud și Spaniei, echipa națională a României a întâlnit în primul meci al zilei reprezentativa Lituaniei, de care a dispus în timpul suplimentar.

Zsolt Reszegh a adus victoria tricolorilor atunci când mai erau 15 secunde de joc până la expirarea reprizei suplimentare, scorul final al întâlnirii fiind Lituania – România 4-5 (1-1, 2-2, 1-1, 0-1). Celelalte goluri ale naționalei pregătite de antrenorii George Justinian, Levente Elekes și Jason Power au fost înscrise de Andrei Vasile (min. 1:47), Adam Vizi (min. 23:30 și 56:10) și Arnold Buzas (min. 36:51). De remarcat faptul că tricolorii au revenit pe tabelă după ce au fost conduși de trei ori.

Cu 7 puncte din trei meciuri, România mai are de disputat joi un meci complicat contra Marii Britanii, o echipă a extremelor ce a cedat cu 4-6 în partida cu Lituania, dar a învins cu 13-1 Coreea de Sud, urmând ca sâmbătă să dispute adevărata finală pentru promovarea în Divizia I B contra selecționata Estoniei, țara gazdă a competiției.

Programul și rezultatele înregistrate de echipa României sunt următoarele:

13 ianuarie, ora 13:00     Coreea de Sud – România  1-2 (1-0, 0-1, 0-0, 0-1)

14 ianuarie, ora 13:00     România – Spania  3-2 (1-2, 1-0, 1-0)

16 ianuarie, ora 13:00     Lituania – România  4-5 (1-1, 2-2, 1-1, 0-1)

17 ianuarie, ora 16:30     România – Marea Britanie

19 ianuarie, ora 20:00     Estonia – România

Meciurile competiției pot fi vizionate online în direct pe site-ul oficial al competiției la adresa https://www.iihf.com/en/events/2019/wm20iia