Juniori
CM U20: Două meciuri, două victorii pentru tinerii tricoloriBogdan Balas / SportPictures.eu
14 Ian 2019

CM U20: Două meciuri, două victorii pentru tinerii tricolori

În perioada 13 – 19 ianuarie 2019, Tallinn, capitala Estoniei, este gazda Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață, Tineret U20, Divizia II, Grupa A. Pe patinoarul Tondiraba, echipa națională a României va întâlni echipele reprezentativelor din Lituania, Coreea de Sud, Marea Britanie, Estonia și Spania.

După victoria din meciul de debut disputat ieri contra selecționatei Coreei de Sud, obținută în over time cu scorul de 2-1 (0-1, 1-0, 0-0, 1-0), tinerii hocheiști tricolori au trecut astăzi de Spania cu 3-2 (1-2, 1-0, 1-0) și s-au instalat pe primul loc cu un total de 5 puncte. Ieri Elod Marton Karda a înscris golul din timpul regulamentar pentru echipa noastră în minutul 34:10, în timp ce victoria a fost adusă de reușita lui Andrei Filip din minutul 62:43. Succesul de astăzi a fost parafat de golurile lui Andrei Filip (min. 18:19), Zsolt Reszegh (min. 33:41) și Eduard Căsăneanu (min. 54:36).

După o zi de pauză, băieții noștri vor evolua miercuri începând cu ora 13:00 contra selecționatei Lituaniei.

Iată lotul României deplasat sub comanda antrenorilor George Justinian, Levente Elekes, Jason Power (antrenor portari):

Portari: Adorjan Ors (Ifj.Ocskay Gabor JA), Szopos Magor (Gyori ETO HC U20)

Fundași: Mark Robert (CSHC Marton Aron-Sandominic), Karda Elod-Marton (CSS Miercurea Ciuc), Gajdo Tamas (ASC Corona Brasov), Nagy Galaczi-Geza (CSS Miercurea Ciuc), Sillo Huba (CSS Miercurea Ciuc), Casaneanu Eduard (SC Miercurea Ciuc)

Atacanți: Szabo Zsolt-Akos (CSHC Marton Aron-Sandominic), Vasile Andrei (ASC Corona Brasov), Sandor Szekely-Otto (Gyori ETO HC U20), Ilyes Tamas (CSHC Marton Aron-Sandominic), Petrica Dragos (CSM Galati), Boldizsar Cristian (CSHC Marton Aron-Sandominic), Vizi Adam (Ifj.Ocskay Gabor JA), Gecse Oliver (CSHC Marton Aron-Sandominic), Filip Andrei (CSA Steaua Bucuresti), Reszegh Zsolt (CSHC Marton Aron-Sandominic), Lazar Kain (ACSH Gheorgheni), Todor Csaba-Rajmond (CSHC Marton Aron-Sandominic), Buzas Arnold (Ifj.Ocskay Gabor JA), Dosa Csaba (CSHC Marton Aron-Sandominic)

Programul echipei României va fi următorul:

13 ianuarie, ora 13:00     Coreea de Sud – România  1-2 (1-0, 0-1, 0-0, 0-1)

14 ianuarie, ora 13:00     România – Spania  3-2 (1-2, 1-0, 1-0)

16 ianuarie, ora 13:00     Lituania – România

17 ianuarie, ora 16:30     România – Marea Britanie

19 ianuarie, ora 20:00     Estonia – România

Meciurile competiției pot fi vizionate online în direct pe site-ul oficial al competiției la adresa https://www.iihf.com/en/events/2019/wm20iia