Juniori
CM U18: Victorie cu emoții la debutFRH.ro
07 Aug 2018

CM U18: Victorie cu emoții la debut

România a debutat cu un succes la limită în fața Slovaciei în grupa A a Campionatului Mondial U18 de handbal feminin de la Kielce, Polonia. Fetele pregătite de Carmen Amariei și Cristian Preda au învins cu 22:21 (10:11) într-un meci în care s-a mers cap la cap și se părea că echipele se îndreaptă către o remiză.

Abia în ultimele minute tricolorele s-au distanțat decisiv la două goluri și cu ajutorul portăriței Diana Ciucă, îngerul păzitor care a parat cinci aruncări de la 7 metri, au izbutit să termine în avantaj. Succesul de astăzi trebuie consolidat în partidele următoare, prima dintre ele fiind joi în fața Austriei. Pentru a prinde sferturile de finală, tricolorele trebuie să obțină patru victorii în grupa de șase echipe și să se claseze cel puțin pe locul 2.

România: A. Chetraru, D. Ciucă – I. Bălăceanu 4, A. Cace 3, A. Coman, A. Popa 1, M. Barabas 1, D. Vâlcan 4, I. Marin 3, A. Târșoagă 3, D. Ciucă, S. Jipa, P. Moraru, R. Stamin 2, M. Ilie, M. Pica 1, D. Lascateu