Hochei
CM: Tricolorii joacă sâmbătă ”finala” pentru promovareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Mai 2019

CM: Tricolorii joacă sâmbătă ”finala” pentru promovare

Echipa României merge fără greșeală pe patinoarul Tondiraba din Tallin, tricolorii bifând cea de-a patra victorie din cadrul Campionatului Mondial de Seniori, Divizia I, Grupa B organizat anul acesta în capitala Estoniei. Adversară i-a fost astăzi joi Ucrainei, pe care băieții noștri au învins-o cu un categoric 5:1, cu prima și ultima repriză controlate categoric.

Balazs Peter a deschis scorul pentru tricolori în minutul 3:52 atunci când mai aveau 10 secunde de superioritate numerică, apoi pe finalul reprizei, când mai erau 10 secunde de joc, Gergo Biro a dublat avantajul pe tabelă cu sprijinul lui Pavlo Borysenko și Roberto Gliga, tot în situație de superioritate numerică pe gheață. Sergi Babynets a redus diferența în minutul 37:18, dar la doar două minute distanță Mircea Constantin a restabilit diferența de pe tabelă, Daniel Trancă și Szilard Rokaly fiind creditați cu assist la acest gol. Ultimele 20 de minute au fost din nou controlate de tricolori, care s-au desprins prin golul lui Anton Butochnov din minutul 47:39, pentru ca Szilard Rokaly să stabilească scorul final în minutul 57:28 dintr-o lovitură de penalitate.

România a dat dovadă de pragmatism, reușind să înscrie de 5 ori din cele 20 de șuturi trimise către poarta adversă, în timp ce ucrainenii au marcat o singură dată din 31 de șuturi.

Așadar, un singur meci îi desparte pe tricolori de promovarea în Divizia I Grupa A, cel de sâmbătă contra Olandei, cea care joi a provocat o surpriză învingând Japonia. Meciul nu este simplu, dar nici foarte dificil pentru băieții noștri care au dovedit că pot învinge fără probleme adversari mai bine cotați decât ei. În ierarhia IIHF pentru 2018, România ocupă locul 29 cu 2030 puncte, în timp ce Polonia este pe 21 cu 2565 puncte, Japonia pe 23 cu 2410 puncte, Ucraina pe 24 cu 2340 puncte, Estonia pe 26 cu 2155 puncte, iar Olanda pe 28 cu 2060 puncte. Asttfel, putem spune că Cenușăreasa grupei este la un pas de promovare.

Urmează acum partida de sâmbătă cu Olanda, ultima clasată în clasamentul grupei, partida putând fi urmărită online pe site-ul competiției la adresa https://www.iihf.com/en/events/2019/wmib/schedule în pagina meciului. Pentru meciurile disputate sunt disponibile rezumate, iar pentru meciurile în desfășurare sunt transmisii live, acestea putând fi vizionate și pe canalul de YouTube IIHF Worlds 2019.

Programul și rezultatele echipei noastre:

28 aprilie, ora 16:30: România – Estonia  4:3 (2:0, 0:2, 1:1, 0:0, 1:0)

29 aprilie, ora 13:00: Japonia – România  2:3 (2:0, 0:2, 0:1)

1 mai, ora 20:00: Polonia – România  2:3 (0:1, 0:0, 2:1, 0:1)

2 mai, ora 16:30: Ucraina – România  1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

4 mai, ora 13:00: România – Olanda

Clasamentul grupei este următorul:

1. România           4             2             2             0             0             15:8        10 puncte

2. Polonia             4             3             0             1             0             20:9        10

3. Japonia             4             2             0             0             2             12:10     6

4. Estonia              4             1             0             1             2             11:12     4

5. Ucraina             4             1             0             0             3             14:16     3

6. Olanda              4             1             0             0             3             6:22        3