Hochei
CM: România pierde la limită în fața TaiwanuluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Apr 2019

CM: România pierde la limită în fața Taiwanului

Al treilea meci disputat pe patinoarul Olimpic Brașov în cadrul grupei B a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață Feminin, Divizia II putea aduce o victorie importantă pentru selecționata României.

Venită după două înfrângeri succesive în fața Islandei și Croației, tricolorele au avut un start de meci foarte bun împotriva liderului Taiwan și conduceau în startul reprizei secunde cu 3:1, toate reușitele aparținând Anei Voicu. Cu toate acestea, jucătoarele asiatice au revenit și au înscris golul victoriei cu cinci minute înainte de final menținându-și invincibilitatea în acest turneu, în timp ce fetele noastre mai au două șanse pentru a obține victoria obligatoriu necesară pentru menținerea în această grupă valorică.

Reamintim că la finalul acestei ediții a turneului se va afla echipa care va promova și va evolua anul viitor în Grupa A a Diviziei II, precum și echipa care va juca în 2020 în turneul de calificare pentru a putea evolua în Grupa B.