Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Hochei
CM: România intră în anticamera elitei hocheiului mondialRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Mai 2019

CM: România intră în anticamera elitei hocheiului mondial

Echipa României a obținut o calificare de prestigiu în anticamera eșalonului de elită după victoria din ultimul meci disputat pe patinoarul Tondiraba din Tallin, gazda ediției din acest an a Campionatului Mondial de Seniori, Divizia I, Grupa B. Succesul cu 3:1 (1:0, 1:1, 1:0) cu selecționata Olandei a parafat un parcurs de excepție, fără înfrângere al tricolorilor în compania a cinci adversare mai bine cotate în clasamentul dat publicității de IIHF, federația mondială de hochei pe gheață.

Suntem nevoiți să repetăm, cu părere de rău, că această calificare a fost obținută de o generație formată din jucători talentați și dedicați, dar și din jucători naturalizați, care a crescut în acest sport privat de o infrastructură adecvată, pe cele patru patinoare acoperite disputându-și jocurile campionatul intern în care activează doar 7 formații. Un sport costisitor, trecut în planul secund de forurile decidente în privința bugetelor, a obținut o performanță dificil de cuantificat și de comparat.

Cert este că anul viitor jucătorii tricolori îl vor avea ca dversar pe Anže Kopitar, căpitanul naționalei Sloveniei și al celor de la Los Angeles Kings, un nume respectat în NHL. În afara Sloveniei, adversare ne vor fi Coreea de Sud, Ungaria și alte două formații ce vor retrograda din grupa de elită, organizatoare a turneului din primăvara anului viitor urmând a se alege dintre Slovenia și Coreea de Sud.

Este cazul să amintim lotul echipei României pregătit de antrenorul principal Julius Penzes și secundul Marius Trandafir și să le mulțumim pentru această performanță:

Portari: Polc Patrik (ASC Corona Brașov), Toke Zoltan–Laszlo (ASC Corona Brașov)

Fundași: Bors Huba – Ferenc (ASC Corona Brașov ), Borysenko Pavlo (ASC Corona Brașov), Farkas Tamas (SC Miercurea Ciuc), Goga Attila (ACSH Gheorgheni), Gyorfy Tihamer – Laszlo (SC Miercurea Ciuc), Mihaly Ede (ASC Corona Brașov), Sallo Alpar (SC Miercurea Ciuc), Yemelianenko Yevhen (CSM Galați)

Atacanți: Biro Gergo (ASC Corona Brașov), Butochnov Anton (CSM Galați), Casaneanu Eduard (SC Miercurea Ciuc), Constantin Mircea – Cristian (ACSH Gheorgheni), Csergo Hunor (ACSH Gheorgheni), Gliga Roberto (ASC Corona Brașov), Irimia Adrian (CSM Galați), Molnar Zsombor (ASC Corona Brașov), Peter Balazs –Szabolcs (ASC Corona Brașov), Reszegh Tamas (SC Miercurea Ciuc), Rokaly Szilard (SC Miercurea Ciuc), Trancă Daniel (ASC Corona Brașov)

 

Programul și rezultatele echipei noastre:

28 aprilie, ora 16:30: România – Estonia  4:3 (2:0, 0:2, 1:1, 0:0, 1:0)

29 aprilie, ora 13:00: Japonia – România  2:3 (2:0, 0:2, 0:1)

1 mai, ora 20:00: Polonia – România  2:3 (0:1, 0:0, 2:1, 0:1)

2 mai, ora 16:30: Ucraina – România  1:5 (0:2, 1:1, 0:2)

4 mai, ora 13:00: România – Olanda  3:1 (1:0, 1:1, 1:0)

 

Clasamentul final al grupei este următorul:

1 România           5             3             2             0             0             18:9       13 puncte

2 Polonia             5             4             0             1             0             27:13     13

3 Japonia             5             2             0             0             3             16:17     6

4 Estonia              5             1             1             1             2             15:16     6

5 Ucraina             5             1             0             1             3             17:20     4

6 Olanda              5             1             0             0             4             7:25        3

Alte știri din Hochei