Hochei
CM: Primul punct, dar un punct amarRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Apr 2018

CM: Primul punct, dar un punct amar

Tricolorii s-au aflat la un pas de primul succes în Zalgiris Arena din Kaunas, Lituania. Partida cu numărul patru din Grupa B a Diviziei I a ediției 2018 a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață, Seniori, a fost disputată în compania Japoniei, formație care a învins în prelungiri Estonia și a revenit de la 1-3 cu Croația pentru a învinge cu 4-3.

Conduși cu un gol primit în minutul 2:48 al primei reprize în inferioritate numerică, jucătorii pregătiți de tehnicianul slovac Julius Penzes și de secunzii Nelu Alexe și Marius Trandafir au egalat prin Csanad Fodor în minutul 8:09 pe fondul unei superiorități și după ce au ratat șansa de a înscrie într-o situație de 5 la 3 s-au desprins în debutul părții secunde, minutul 21:01, cu reușita lui Tamas Reszegh.

Egalați la jumătatea ultimei treimi de joc, în minutul 52:53, băieții noștri au fost asaltați în minutele de final și au rezistat. Spre deosebire de meciurile anterioare când au trimis mai puține șuturi spre poartă decât adversarii lor, în partida cu niponii tricolorii au fost surclasați la acest capitol, asiaticii trimițând în total 50 de șuturi față de numai 29.

Din păcate, în minutele de prelungiri Japonia a făcut diferența cu un gol din trei șuturi trimise spre poarta apărată de Patrik Polc în intervalul de două minute și jumătate disputate. Astfel, meciul cu Croația programat sâmbătă devine capital, numai varianta victoriei în timpul regulamentar menținând naționala României în Grupa IB.