CM: Dezastru în repriza secundă. Rusia pedepsește RomâniaSorin Pană / SportPictures.eu
08 Dec 2019

CM: Dezastru în repriza secundă. Rusia pedepsește România

Doar două goluri au marcat tricolorele în ultimele 16 minute și 20 de secunde ale primei partide disputate în grupa principală numărul 2 a Campionatului Mondial de handbal feminin contra reprezentativa Rusiei și au dat impresia unei echipe fără busolă, dependentă de o singură jucătoare.

Elevele lui Tomas Ryde au început într-o notă de echilibru partida din Park Dome Kumamoto, dar au dat primele rateuri când de la 3:3 rusoaicele s-au depărtat la 7:3 și 9:4, însă și-au revenit rapid și cu două aruncări de la 7 metri transformate cu siguranță de Neagu pe lângă reușitele lui Pintea, Ostase și Pristăvița (2) au izbutit să intre la cabine la egalitate, 10:10.

Partea a doua a jocului a început la fel ca prima, formațiile mergând cap la cap până la 15:15, apoi de la 16:17 selecționata României a dispărut pe teren timp de 11 minute și 20 de secunde, interval în care rusoaicele au avut o serie incredibilă de 8 goluri consecutive. Cu 5 minute înainte de final Ostase înscrie pentru 17:25, iar partida se închete cu scorul de 18:27 (10:10), poate cea mai dureroasă înfrângere din ultimii ani care le anulează tricolorelor orice șansă de a accede în semifinale.

Acum obiectivul este clasarea pe locul 4, cel care mai poate aduce un loc 7 la finalul competiției și asigurarea unui loc la turneele preolimpice. Neagu a înscris astăzi 5 goluri și acuză o stare de oboseală ce dă bătăi de cap echipei tehnice, care încă nu știe dacă se poate baza pe cea mai bună jucătoare în meciurile cu Suedia și Japonia.

Celelalte goluri au fost înscrise de Seraficeanu, Ostase, Perianu, Pristăvița câte 2, iar Dedu, Pintea, Florică, Polocoșer și Vizitiu câte 1 gol.

În următoarea partidă România va întâlni Suedia marți, 10 decembrie de la ora 13:30.

Clasamentul grupei a 2-a semifinale arată astfel:

1.  Rusia                 3             3             0             0             90:63     6

2.  Spania               3             2             1             0             86:70     5

3.  Muntenegru        3             2             0             1             83:79     4

4.  Suedia               3             1             1             1             84:84     3

5.  Japonia              3             0             0             3             75:97     0

6.  România            3             0             0             3             60:85     0

Primele două echipe clasate vor disputa semifinalele competiției, echipa clasată pe locul al treilea va juca pentru locurile 5-6 cu formația de pe locul 3 din Grupa 1, similar echipa de pe locul 4 va juca pentru locurile 7-8 cu formația de pe locul 4 din Grupa 1.