Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: ”Vulturul” învinge ”cocoșul”AFP / Mediafax Foto
04 Iul 2014

CM Brazilia 2014: ”Vulturul” învinge ”cocoșul”

“Fotbalul este un sport jucat de 22 de bărbaţi, care lovesc mingea timp de 90 de minute şi la final germanii câştigă”. Afirmația făcută de Gary Lineker și-a găsit exemplificarea din nou în această seară pe Maracana, ”mușcătura” vulturului german din minutul 13 (ghinion?) fiind fatală pentru cocoșul francez.

Cu un joc de contraatac ce a dat fiori adversarilor anteriori, francezii au fost nevoiți să dea pagina după golul lui Hummels din startul partidei și să interpreteze partitura atacului pozițional, foarte incomodă atunci când ai în față defensiva ”panzerelor”. Centrarea lui Kroos pentru Hummels și balonul trimis puternic, cu capul, sub transversală au făcut șah-mat apărarea franceză și pe Hugo Lloris, dar prima ocazie a meciului a aparținut băieților lui Deschamps: Benzema a reluat cu latul din voleu, dar pe lângă poarta lui Neuer, centrarea trimisă de Valbuena în minutul 7. Francezii au ocazia de a restabili egalitatea în minutul 33, când Griezmann îl găsește cu o pasă foarte bună pe Valbuena, iar șutul acestuia după preluare îl întrebuințează pe Neuer, însă nu reușește să îl bată. Benzema este omul finalului de repriză pentru francezi cu două ocazii ratate. Prima dintre acestea, în minutul 42, a fost o reluare cu capul blocată de Hummels cu abdomenul, fază la care francezii au cerut penalty, în timp ce a doua, la două minute distanță, a fost un șut trimis direct pe centrul porții, în brațele lui Neuer.

La pauză statistica arăta o posesie de 55% în favoarea Germaniei și 2 șuturi trimise spre poartă, ambele fiind pe cadrul porții, unul transformat în gol. Cifre și un randament de invidiat pentru echipa pregătită de Low, care se vede supusă unui asediu din partea francezilor în debutul părții secunde. Varane, cel care l-a scăpat din marcaj pe Hummels la faza golului, încearcă la rândul său o reluare cu capul în urma unui corner, dar Neuer este pe fază și anulează ocazia francezilor. Germanii au la rândul lor o ocazie prin Muller la pătrunderea acestuia în care, dar centrarea șutată iese în afara cadrului porții. Benzema și Matuidi au șuturi blocate, la fel ca și Schurrle la cealaltă poartă, într-un final de partidă plin de energie. Muller este pe punctul de a încheia conturile în minutul 87, dar Varane se interpune și primește balonul în abdomen salvându-și echipa de la al doilea gol. În minutele de prelungire Benzema intră în careu și șutează din unghi sub transversală, dar reflexul lui Neuer parafează victoria germanilor.

Scor final Germania – Franța 1-0 (1-0), nemții fiind prezenți pentru a patra oară consecutiv în semifinalele campionatului mondial de fotbal.

Franţa (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (min. 72 Koscielny), Evra - Matuidi, Cabaye (min. 73 Remy), Pogba - Valbuena (min. 85 Valbuena), Benzema, Griezmann

Germania (antrenor Joachim Low):  Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Schweinsteiger, Khedira - Müller, Kroos (min. 90+2 Kramer), Özil (min. 83 Gotze) - Klose (min. 69 Schurrle)