DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Victorie de adioAFP / Mediafax Foto
23 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Victorie de adio

Spania a terminat grupa așa cum și-ar fi dorit să o înceapă, cu o victorie de palidă consolare în fața Australiei. Vicente del Bosque a trimis în teren pentru meciul din această seară o echipă radical modificată față de meciul anterior, contra chilienilor, dorind să ofere posibilitatea unor jucători neutilizați să bifeze participarea la mondial.

Pentru unul dintre ei, David Villa, del Bosque i-a oferit ocazia de a se retrage frumos, cu gol marcat, din echipa națională, ocazie pe care vârful lui Atletico Madrid nu a ratat-o. În minutul 36 Juanfran duce balonul pe partea dreaptă până la linia de fund a terenului și centrează în ultima secundă pentru David Villa la linia careului de 6 metri, atacantul finalizând cu călcâiul surprinzându-l pe Ryan.

Fernando Torres reușește dublarea avantajului în minutul 69 după ce Iniesta vede o poziție viitoare a vârfului lui Chelsea în mijlocul careului de 16 metri și îl angajează perfect pentru a-l pune în poziție de unu la unu cu Ryan, pe care îl execută cu un șut la colțul lung. Antrenorul spaniol a trecut peste conflictul cu Fabregas la unul dintre antrenamentele din zilele trecute și l-a introdus pe teren, iar jucătorul lui Chelsea i-a răsplătit încrederea cu o pasă de gol pentru Mata în minutul 82.

Se încheie Spania – Australia 3-0 (1-0) după un meci în care australienii și-au arătat limitele, chiar dacă au jucat curajos în debutul său. Deținătorii en-titre ai coroanei supreme încheie cu o victorie tristă ce trage cortina peste spectacolul oferit de o generație de excepție. Următorul lor obiectiv este apărarea titlului european.

Australia (antrenor Ange Postecoglou): Ryan - McGowan, Davidson, Wilkinson, Spiranovic - McKay, Jedinak – Taggart (min. 46 Halloran), Bozanic (min. 72 Bresciano), Oar (min. 61 Troisi) - Leckie

Spania (antrenor Vicente del Bosque): Reina - Juanfran, Ramos, Raul Albiol, Jordi Alba - Xabi Alonso (min. 84 David Silva), Koke, Cazorla (min. 68 Fabregas) - Iniesta, David Villa (min. 56 Mata), Torres