Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: ”Patrula” algerianăAFP / Mediafax Foto
23 Iun 2014

CM Brazilia 2014: ”Patrula” algeriană

Meciul Cenușăreselor grupei H a fost mult mai dinamic și mai atractiv decât cel dintre favoritele europene ale grupei. La Porto Alegre Algeria a dominat categoric prima repriză, iar cel mai elocvent avocat este statistica: africanii au avut 6 șuturi pe poartă din cele 12 șuturi trimise către buturile sud-coreene, în timp ce în dreptul asiaticilor apare cifra 0 pentru ambii parametri. Cu toată posesia echilibrată – 53% Algeria, 47% Coreea de Sud – cei care au dictat cursul jocului au fost africanii.

Scorul a fost deschis în minutul 26 de Slimani cu o execuție de vârf autentic: angajat cu o pasă de 50 de metri, atacantul lui Sporting Lisabona face o cursă de 30 de metri cu fundașii adverși de o parte și de alta și înscrie cu un șut din 7 metri. La două minute distanță, Halliche reia cu capul în plasă balonul centrat din corner de pe partea stângă de Djabou, beneficiind de ieșirea neinspirată a portarului coreean. ”Fenecii” fac 3-0 prin Djabou în minutul 38, mijlocașul algerian fructificând o pasă bună a lui Slimani.

Pauza remontează echipa Coreei de Sud, care începe bine repriza secundă și înscrie în minutul 49 pentru 3-1 prin Heung-Min Son, atacantul lui Bayer Leverkusen, cu un șut din careu printre picioarele lui M'Bolhi. Asiaticii rămân într-o ofensivă calculată, iar Sung-Yong Ki șutează senzațional de la 30 de metri în minutul 60, balonul fiind scos de M'Bolhi de sub transversală. Algerienii nu se cantonează în defensivă și o acțiune de contraatac se finalizează cu un un-doi între Slimani și Brahimi, ultimul finalizând cu un șut din interiorul careului. Conduși cu 4-1, asiaticii nu lasă garda jos și continuă să stea în ofensivă, iar insistența lor dă roade în minutul 72 când Ja-Cheol Koo împinge mingea în plasă la capătul unei acțiuni prelungite de atac.

Se încheie Algeria – Coreea de Sud 4-2 (3-0) și meciul africanilor cu Rusia este decisiv pentru desemnarea celei de-a doua echipe care va însoți Belgia în optimi.

Coreea de Sud (antrenor Hong Myung-bo): Sung-Ryong Jung - Yong Lee, Jeong-Ho Hong, Young-Gwon Kim, Suk-Young Yoon - Sung-Yong Ki, Kook-Young Han (min. 78 Ji Dong-Won), Chung-Yong Lee (min. 64 Lee Keun-Ho), Ja-Cheol Koo - Chu-Young Park (min. 58 Kim Shin-Wook) - Heung-Min Son

Algeria (antrenor Vahid Halilhodzici): M'Bolhi - Mandi, Medjani, Bouguerra (min. 89 Belkalem), Halliche, Mesbah - Feghouli, Brahimi (min. 77 Lacen), Djabou (min. 73 Ghilas), Bentaleb - Slimani