CM Brazilia 2014: Pasărea Phoenix este oranj!AFP / Mediafax Foto
29 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Pasărea Phoenix este oranj!

Sub soarele de la Fortaleza s-au întâlnit Olanda și Mexic, două echipe care au încântat în faza grupelor.

Cele 32 de grade din aer și-a pus amprenta pe calitatea jocului, cel puțin în prima repriză. Încheiate fără gol, primele 45 de minute au fost dominate ca posesie de Olanda (56%), însă mexicanii au avut mai multe șuturi la poartă și pe poartă, cu 7-2, respectiv 4-1. Herrera, Salcido și Dos Santos au hărțuit defensiva olandeză și au trimis șuturi dificile pentru Cillessen. Olandezii au avut o singură acțiune care i-a adus mai aproape de gol, dar căpitanul van Persie a trimis peste transversală după ce a primit o minge de angajament în careul advers.

Repriza secundă a început abrupt și a agitat spiritele în teren. Giovani Dos Santos deschide scorul în minutul 48 la o fază care nu spunea nimic. O respingere neinspirată a unui fundaș olandez trimite mingea către mijlocașul mexican, care este talonat de Blind în intrarea sa către centru. Mijlocașul la închidere al ”portocalei mecanice” ezită să atace și îi permite lui Dos Santos să șuteze de la 25 de metri la rădăcina barei din stânga lui Cillessen, făcând inutilă intervenția acestuia. Olandezii au aproape o repriză în față să arate că nu întâmplător au ”demolat” campioana mondială en-titre. În minutul 57 De Vrij reia din 4 metri în urma unui corner, dar Ochoa respinge instinctiv în bara laterală, apoi la câteva minute distanță Sneijder șutează de la marginea careului, dar mingea este deviată în corner trecând de puțin pe lângă bara laterală a porții mexicane. Cu un sfert înainte de finalul partidei Robben pătrunde de pe partea dreaptă către buturile mexicane și șutează din colțul careului mic direct în Ochoa, ieșit să-i închidă unghiul. Olandezii își pierd treptat luciditatea și acțiunile lor se împotmolesc în preajma careului mexican.

În minutul 88 Dirk Kuyt, la selecția cu numărul 100, obține un corner de pe partea dreaptă de atac pe care îl execută Robben până la Huntelaar, atacantul lui Schalke întoarce cu capul de la colțul careului mic către marginea careului de 16 metri unde apare Sneijder și o catapultează cu un șut violent în plasa ghinionistului (la această fază) Ochoa. Olandezii renasc și în minutul 90+4 arbitrul acordă penalty la intervenția lui Rafa Marquez asupra lui Robben. Huntelaar rezistă presiunii psihice și transformă, arătând că o echipă de valoarea unei triple finaliste de campionat mondial nu se poate risipi ca cenușa pe terenurile sud-americane.

Olanda – Mexic 2-1 (0-0) după un meci dramatic, dar care nu a excelat în calitatea fotbalului prestat.

Olanda (antrenor Louis Van Gaal): Cillessen - De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, Verhaegh (min. 56 Memphis Depay), De Jong (min. 9 Martins Indi), Wijnaldum, Sneijder - Van Persie (min. 76 Huntelaar), Robben

Mexic (antrenor Miguel Herrera): Ochoa - Rodriguez, Salcido, Marquez, Aguilar, Layun - Herrera, Moreno (min. 46 Reyes), Guardado, Dos Santos (min. 61 Aquino) – Peralta (min. 75 Chicharito Hernandez)