Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Mai greu decât arată scorulAFP / Mediafax Foto
13 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Mai greu decât arată scorul

În Brazilia samba continuă, însă de ieri frenezia este mai mare, odată cu debutul Campionatului Mondial de fotbal ediția 2014. După un spectacol de 25 de minute care a costat 9 milioane de dolari americani, s-a dat startul spectacolului fotbalistic.

Ca de obicei, naționala țării gazdă a făcut onorurile contra Croației, o echipă dârză în care se îmbină tinerețea cu experiența. Faptul că nu au venit să se apere în fața ”pentacampeones” a reieșit clar încă din primul minut de joc, când Kovacic a tras pe lângă poarta lui Julio Cesar. Ivica Olic pătrunde impetuos pe partea stângă și centrează în careu, surprinzându-l pe Marcelo, care deviază în propria poartă spre stupefacția propriilor fani. Era minutul 11 și asistam la o premieră: primul autogol marcat într-un meci de deschidere la un campionat mondial! Presiunea tribunelor și superioritatea tehnică nu au răsturnat așa ușor coeziune echipei lui Niko Kovac, în pofida faptului că gazdele s-au aruncat în atacuri sufocante pentru croați. În minutul 29 Neymar trasează cu rigla un șut de la 20 de metri ce mușcă rădăcina barei din stânga lui Pletikosa și intră în plasă în explozia tribunelor.

În repriza secundă arbitrul japonez Yuichi Nishimura vede fault la o intervenție în careu a lui Lovren asupra lui Fred și dictează penalty, decizie contestată îndelung de croați, fără succes însă. Neymar transformă cu emoții, dar transformă și o piatră de pe inimă este îndepărtată pentru tot universul ”auriverde”. Modric și ai săi nu renunță și caută egalarea, însă minutele de prelungiri clarifică situația. În minutul 90+2 Oscar finalizează o acțiune individuală cu un șut din afara careului care îl învinge încă o dată pe Pletikosa.

Brazilia – Croația 3-1 (1-1), un debut fericit pentru gazde și onorabil pentru croați.

Brazilia (antrenor Felipe Scolari): Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho (min. 63 Hernanes), Luiz Gustavo - Hulk (min. 68 Bernard), Oscar, Neymar (min. 88 Ramires) - Fred

Croaţia (antrenor Niko Kovac): Pletikosa - Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko - Modric, Rakitic - Perisic, Kovacic (min. 61 Brozovic), Olic - Jelavic (min. 78 Rebic)