Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Franța intră în sferturiAFP / Mediafax Foto
30 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Franța intră în sferturi

La Brasilia Franța a întâlnit din postură de favorită echipa Nigeriei. Francezii au început mai bine și au fost mai prezenți în jumătatea adversă decât nigerienii în primele 10 minte ale jocului. Treptat, nigerienii devin din ce în ce mai incisivi și în minutul 18 reușesc să trimită mingea în plasa porții lui Lloris, însă golul este anulat de ”centralul” american Mark Geiger pe motiv că Emenike era în poziție afară din joc. Francezii dau replica prin Pogba, al cărui șut din vole este respins cu greu de Enyeama. Debuchy pentru francezi și Emenike pentru africani semnează ultimele acțiuni mai importante ale primei reprize.

După pauză ritmul se schimbă un pic, cu nigerienii mai ofensivi în special prin Moses și Odemwingie. În minutul 54 Matuidi are o intrare criminală asupra lui Onazi, cu crampoanele pe tibia nigerianului, și scapă cu un ”galben”, în timp ce victima sa este scoasă de urgență din teren cu o accidentare foarte gravă. Nigerienii continuă ofensiva și în minutul 64 un șut violent al lui Odemwingie este blocat cu dificultate de Lloris. Șase minute mai târziu Benzema croșetează apărarea nigeriană și un-doiul cu Griezmann îl lasă singur cu Enyeama. Șutul său este blocat de portarul nigerian, însă balonul continuă să se îndrepte către poartă și este îndepărtat în ultimul moment de Moses. Nigeria este asediată, poarta lui Enyeama fiind supusă unei adevărate canonade. În decurs de câteva secunde Benzema și Cabaye (cu un șut violent în transversală) aduc panica în careul nigerian. Benzema îl pune la treabă pe Enyeama, care respinge în corner de sub bară balonul trimis cu capul de vârful Realului.

Deschiderea scorului survine după executarea cornerului, Pogba înscrie cu capul taxând ieșirea neinspirată a portarului nigerian. Este minutul 79, dar meciul nu scade ca ritm, africanii fiind nevoiți să atace și o fac, iar francezii încearcă să speculeze apariția spațiilor din defensiva nigeriană. Griezmann se insinuează în spatele fundașilor adverși și reia puternic, însă Enyeama pare decis să nu se mai lase bătut și a doua oară, respingând cu o robinsonadă de efect. Și dacă adversarii nu îl pot îngenunchea din nou, o face un coechipier: Yobo îl talonează pe Griezmann la un corner cu prezență franceză redusă în careul nigerian, iar mingea centrată de Valbuena îl lovește în picior pe fundașul african și ricoșează în plasă.

Franța învinge Nigeria cu 2-0 (0-0) după un meci jucat mai mult într-o repriză și așteaptă o posibilă reîntâlnire în sferturi cu eterna rivală Germania.

Franţa (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi – Valbuena (min. 90+4 Sissoko), Benzema, Giroud (min. 62 Griezmann)

Nigeria (antrenor Stephen Keshi): Enyeama - Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo - Odemwingie, Mikel, Onazi  (min. 59 Gabriel), Musa - Emenike, Moses (min. 89 Nwofor)