CM Brazilia 2014: Franța, debordantăAFP / Mediafax Foto
21 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Franța, debordantă

Franța a zburdat pe terenul din Salvador în fața unei echipe a Elveției incapabile să găsească antidotul jocului efervescent al lui Benzema & co.

Elevii lui Didier Deschamps au deschis scorul relativ repede, în minutul 17, prin lovitura de cap trimisă de Giroud de la 12 metri după centrarea perfectă din corner a lui Valbuena. Mingea este plasată perfect, făcând inutilă încercarea lui Benaglio de a se opune golului. Nici nu s-a reluat bine jocul de la mijlocul terenului că scorul devine 2-0: o pasă înapoi a lui Behrami este interceptată de Benzema, care trimite mai departe către Matuidi, mijlocașul francez executându-l pe Benaglio. Încercările timide de revenire în joc ale elvețienilor nu dau emoții nici defensivei și nici portarului Franței, Lloris. În minutul 32 Benzema este faultat în careu de Djourou și se acordă penalty. Execută cel faultat, dar slab și balonul este respins de Lloris până la Cabaye, al cărui șut năprasnic zguduie transversala lui Benaglio. Nu a fost să fie 3-0 acum, a fost 8 minute mai târziu, după un contraatac de manual derulat pe relația Varane – Giroud – Valbuena, ultimul reluând în plasă centrarea de pe stânga a lui Giroud.

După pauză cei care marchează sunt tot francezii, prin Benzema în minutul 68, după un șut din întoarcere printre picioarele lui Benaglio. Băieții lui Deschamps sunt dezlănțuiți și înscriu pentru 5-0 cinci minute mai târziu, când Benzema pasează pentru Sissoko la marginea careului, iar mijlocașul lui Newcastle United marchează cu latul. Benaglio limitează dimensiunile dezastrului cu o triplă intervenție în fața lui Valbuena, Pogba și Benzema, ceea ce îi trezește pe colegii lui din ofensivă. În minutul 81 Dzemaili marchează primul gol al elvețienilor după un șut din lovitură liberă, iar în minutul 87 Xhaka reia imparabil din voleu pasa peste linia fundașilor francezi trimisă de Inler. În minutul 88 apare și primul cartonaș galben al jocului, încă un indicator pentru calitatea fotbalului prestat de cele două echipe, cu precădere francezii.

Elvețienii sunt salvați de arbitru în prelungirile partidei, ultimul fluier al meciului survenind înainte ca Benzema să lovească perfect balonul pentru un gol de senzație. Golul nu este validat și se încheie Franța – Elveția 5-2 (3-0), poate unul dintre cele mai frumoase meciuri ale acestei ediții de turneu final.

Elveţia (antrenor Ottmar Hitzfeld): Benaglio - Lichtsteiner, von Bergen (min. 7 Senderos), Djourou, Rodriguez - Inler, Behrami (min. 46 Dzemaili) - Shaqiri, Xhaka, Mehmedi – Seferovic (min. 69 Drmic)

Franța (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (min. 67 Koscielny), Evra - Cabaye - Matuidi, Sissoko – Valbuena (min. 82 Griezmann), Giroud (min. 63 Pogba), Benzema