Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Execuție cu publicAFP / Mediafax Foto
14 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Execuție cu public

Meci excelent în debutul grupei B între campioana en-titre Spania și challenger-ul Olanda, reeditare a finalei CM 2010 din Africa de Sud. Un neofit în ale fotbalului ar fi avut dubii că echipa în alb este chiar deținătoarea titlului mondial. Olandezii au dovedit că stăpânesc mai bine arta tauromahiei și au răpus Spania cu 5-1 (1-1), o revanșă savuroasă după amărăciunea pricinuită de iberici în urmă cu patru ani.

Robben și Sneijder au colaborat la prima mare ocazie a partidei, în minutul 8, când primul are o viteză în plus față de fundașii spanioli și l-a pus pe colegul său în situația de unu la unu cu Casillas, care a ieșit în întâmpinare și a blocat șutul olandezului. ”Portocala mecanică” a ratat o ocazie imensă, dar Spania a deschis scorul după un penalty transformat în minutul 27 de Xabi Alonso, acordat la un fault imprudent al lui de Vrij asupra lui Diego Costa. Olandezii continuă să fie mai prezenți în jumătatea adversă, dar tot spaniolii ”înțeapă” prin David Silva, angajat ”printre” de Iniesta, dar lobul său nu îl bate pe Cillesen. Când toată lumea se gândea la pauză, căpitanul și golgheterul all-time al naționalei olandeze, Robin Van Persie, aduce egalarea în minutul 44 după o lovitură cu capul din plonjon de la 14 metri în urma centrării perfecte a lui Daley Blind.

Tot fundașul stânga al batavilor oferă assist-ul de 2-1 pentru Robben în minutul 53, când îl găsește perfect la marginea careului mare pe colegul său între cei doi fundași centrali ai Spaniei, iar atacantul lui Bayern îl depășește din fentă cu călcâiul pe Pique și îl execută de la 10 metri pe Casillas. Robben se dezlănțuie și construiește o contră în urma căreia mingea ajunge la Van Persie via Janmaat, iar autorul primului gol olandez șutează cu sete în transversală. În minutul 64 olandezii fac 3-1 în urma centrării din lovitură liberă de pe partea stângă reluată de la colțul lung cu capul de de Vrij, însă arbitrul Nicola Rizzolli putea anula golul pe motiv de fault la portar. Robin Van Persie înfige din nou pumnalul  în minutul 72 după ce i-a furat mingea lui Casillas și a înscris în poarta goală, iar Robben duce la 5-1 după o fază fantastică. O cursă de jumătate de teren îl aduce pe Robben în fața lui Casillas pe care îl plimbă prin careu ca pe un taur după muletă și îl culcă în mijlocul careului pentru a înscrie în poarta apărată de Sergio Ramos. Casillas salvează miraculos șuturile olandezilor pentru a limita proporțiile scorului. Și cum, vorba românilor, ”la omul sărac nici boii nu trag”, Torres nu reușește să împingă mingea în poarta goală, în ultimele minute ale meciului.

Spania (antrenor Vicente del Bosque): Casillas - Azpilicueta, Ramos, Pique, Jordi Alba - Xabi Alonso (min. 63 Pedro), Busquets, Xavi - Iniesta, Silva (min. 78 Fabregas) - Diego Costa (min. 63 Torres)

Olanda (antrenor Louis van Gaal): Cillesen - Janmaat, Vlaar, de Vrij (min. 77 Veltman), Martins Indi, Blind - de Jong, Sneijder, de Guzman (min. 62 Wijnaldum) - Robben, Van Persie (min. 79 Lens)