DA1F: Dinamo vs. CSM Volei Alba Blaj (live)
    Liga 1: Sepsi Sfântu Gheorghe vs. CFR Cluj (live)
Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Dramatism până în ultima secundăAFP / Mediafax Foto
02 Iul 2014

CM Brazilia 2014: Dramatism până în ultima secundă

La Salvador s-au înfruntat Belgia și SUA, două echipe care au crezut cu tărie în șansa lor de a accede în sferturi, drept urmare au renunțat din start la menajamente și și-au arătat intențiile ofensive.

Belgienii au avut primul șut pe poartă în primul minut de joc prin Origi, autorul unei pătrunderi impetuoase în careul lui Howard, însă șutul său este scos cu piciorul de portarul american. Către jumătatea reprizei De Bruyne seamănă panică în careul american, dar pătrunderea sa este finalizată cu un șut ce nu prinde cadrul porții. Câteva minute mai târziu, Vertonghen intră în careu pe partea stângă și încercă să centreze la 6 metri pentru Fellaini, însă Beasley vine din spate și reușește să respingă din fața mijlocașului belgian.

După pauză, Mertens plasează o lovitură de cap sub transversală în minutul 47, dar Howard este pe fază și respinge în corner. Câteva minute mai târziu Vertonghen centrează de pe partea stângă, dar De Bruyne și Origi trec pe lângă minge, la fel ca și Besler. Urmează o nouă ocazie belgiană cu Origi autor, vârful plasând un șut puternic de la 11 metri, dar balonul lovește transversala. Belgia este echipa mai bună, care dă tonul în meci, iar presiunea la care își supune adversara va da roade cât de curând. Americanii urcă în atac, dar nu se concentrează la finalizare și irosesc un atac supranumeric. În minutul 71 după un slalom printre fundașii adverși a lui Mirallas, balonul ajunge la Origi care recidivează, șutul său în cros fiind respins greu de Howard, iar cinci minute mai târziu este rândul lui Mirallas să rateze singur cu Howard. Portarul american a scos 17 șuturi pe poartă, inclusiv cel al lui Hazard la colțul lung, din minutul 78. Belgienii asaltează careul american, dar ultima ocazie a timpului regulamentar aparține băieților lui Klinsmann, Wondolowski trimițând peste transversală din 7 metri, singur cu Courtois.

Startul reprizelor de prelungiri aduce și deschiderea scorului: Lukaku crează o acțiune pe dreapta și trimite la De Bruyne, care înscrie cu un șut plasat trimis la colțul lung. Rolurile se inversează în minutul 105 și din servant Lukaku devine finalizator din pasa lui De Bruyne, iar la 2-0 jocul părea închis. Americanii nu renunță și reduc din handicap printr-un supergol al lui Green, un voleu din întoarcere din mijlocul careului al jucătorului abia trimis în teren de Klinsmann. Courtois salvează Belgia de la un dezastru în două rînduri, în timp ce în poarta cealaltă Howard face minuni și scoate al 27 șut pe spațiul porții.

Se termină Belgia – SUA 2-1 (0-0, 0-0) poate cel mai frumos și dramatic meci al acestei ediții de turneu final după care, din păcate, trebuia să se aleagă o învingătoare. Belgia va întâlni Argentina într-unul dintre cele mai așteptate sferturi de finală de la CM Brazilia 2014.

Belgia (antrenor Marc Wilmots): Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Fellaini, Witsel – Mertens (min. 61 Mirallas), De Bruyne, Hazard (min. 111 Chadli) – Origi (min. 90+1 Lukaku)

SUA (antrenor Jurgen Klinsmann): Howard – Johnson (min. 31 Yedlin), Cameron, Besler, Gonzalez, Beasley – Bedoya (min. 105 Green), Bradley, Jones, Zusi (min. 73 Wondolowski) - Dempsey