Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Contraatacurile columbiene au făcut diferențaAFP / Mediafax Foto
25 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Contraatacurile columbiene au făcut diferența

Columbia a intrat în teren la Cuiaba sub protecția celor 6 puncte acumulate din victoriile cu Grecia și Coasta de Fildeș, echivalente cu primul loc în clasamentul final al grupei. De cealaltă parte, Japonia a pierdut în fața ivorienilor și a făcut un meci nul cu grecii, însă nu era nimic pierdut în ceea ce privea calificarea.

Conștienți că victoria este soluția, japonezii au pornit în ofensivă partida cu columbienii, însă sud-americanii îi stopează grație unui penalty obținut în urma faultului lui Konno asupra lui Ramos. Cuadrado transformă și deschide scorul. Japonezii cred în soarta lor și revin în atac, dar Kagawa este blocat de Ospina. Dominarea japoneză este fructificată în minutul de prelungiri indicat de centralul portughez Pedro Proenca, Okazaki fiind cel care trimite cu capul lângă bară pentru a restabili egalitatea pe tabela de marcaj. Scorul după prima repriză, coroborat cu cel din meciul Grecia – Coasta de Fildeș (1-0) le dădeau speranțe asiaticilor, care mai aveau nevoie de un gol pentru a se califica.

Schimbările făcute la pauză de Jose Pekerman dinamizează ofensiva columbiană și Jackson Martinez aduce Columbia în avantaj în minutul 55 după un atac ”în scară” în care vârful lui Porto s-a aflat la finalizare, șutând în cross în stânga lui Kawashima. Japonezii nu știu ce este aceea capitularea, așa că rămân cantonați în atac și sunt din nou aproape de gol prin Honda, după o lovitură liberă, și Okubo, cu o reluare peste a unei centrări primite de la Uchida. Presiunea japoneză lasă spații mari în defensivă, exploatate de același Jackson Martinez în minutul 82 după un contraatac ce l-a lăsat singur cu portarul Kawashima după ce l-a întors pe unul dintre fundașii asiatici. La scorul de 3-1 Pekerman îi face un frumos cadou portarului Mondragon introducându-l în teren în minutul 84, goalkeeper-ul columbian devenind la 43 de ani cel mai vârstnic jucător la un turneu final de campionat mondial. În ultimul minut din timpul regulamentar de joc James Rodriguez este angajat în adâncime, îi ”croșetează” pe fundașii japonezi și îl execută pe Kawashima.

Columbia – Japonia 4-1 (1-1) și băieții lui Jose Pekerman câștigă grupa C pentru a întâlni în ”optimi” echipa Uruguayului într-un derby sud-american.

Japonia (antrenor Alberto Zaccheroni): Kawashima - Uchida, Yasuyuki Konno, Yoshida, Nagatomo - Makoto Hasebe, Aoyama (min. 62 Yamaguchi) - Kagawa (min. 85 Kiyotake), Keisuke Honda, Okazaki (min. 69 Kakitani) - Okubo

Columbia (antrenor Jose Pekerman): Ospina (min. 84 Mondragon) - Arias, Valdez, Balanta, Armero - Cuadrado (min. 46 Carbonero), Mejia, Guarin, Quintero (min. 46 James Rodriguez) - Jackson Martinez, A. Ramos