Cupa Mondială 2014
CM Brazilia 2014: Benzema rezolvă meciulAFP / Mediafax Foto
16 Iun 2014

CM Brazilia 2014: Benzema rezolvă meciul

Franța debutează cu victorie la această ediție de turneu final, însă calitatea jocului prestat nu este edificatoare pentru suporterii săi. Adversarii lor, selecționata Hondurasului, s-au plasat din startul meciului pe poziții defensive și au acceptat deliberat dominația francezilor în speranța unui contraatac ce se poate finaliza cu gol.

Francezii nu au găsit soluții pentru ”cufărul hondurian”, doar Matuidi și Griezmann având ocazii mai concludente în urma cărora balonul a lovit transversala porții lui Valladares. Un clinci între Palacios și Pogba le aduce fiecăruia câte un cartonaș galben în minutul 27, iar hondurianul îl vede și pe al doilea, și implicit și pe cel roșu, în minutul 43 la un fault în careu asupra aceluiași Pogba. Benzema transformă în minutul 45 penaltiul acordat și Franța intră la pauză cu 1-0 pe tabelă și un om în plus pe teren.

După pauză, Luis Suarez efectuează două schimbări pentru a reechilibra echipa, dar în minutul 48 diferența de scor se majorează cu un autogol al lui Vallardes la o fază în care am văzut la lucru noua tehnologie de linie a porții. ”Autorul moral” al golului este Benzema, al cărui șut a trimis balonul în stâlpul din stânga porții, apoi acesta a ricoșat paralel cu linia porții către portarul hondurian, aflat către cealaltă bară. Surprins, Valladares nu prinde balonul și îl scapă dincolo de linia porții, golul fiind imediat validat de arbitrul întâlnirii. În continuare, partida a intrat pe un făgaș normal, hondurienii încercând să construiască ceva, iar francezii căutând să exploateze spațiile mai largi din defensiva adversă. Benzema înscrie și din acțiune în minutul 71 după ce a reluat puternic din interiorul careului mare, din unghi, balonul respins după un corner de fundașii hondurieni.

Franța – Honduras se încheie 3-0 (1-0) cu impresia că hondurienii nu se regăsesc în fenomenul Cupei Mondiale, iar francezii vor trebui să își ridice nivelul de joc în partidele următoare.

Franța (antrenor Didier Deschamps): Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye (min. 65 Mavuba) – Valbuena (min. 78 Giroud), Pogba (min. 57 Sissoko), Matuidi, Griezmann - Benzema

Honduras (antrenor Luis Suarez): Valladares - Beckeles, Bernardez (min. 46 Garcia), Figueroa, Izaguirre – Najar (min. 58 Claros), Palacios, Garrido, Espinoza – Bengtson (min. 46 Chavez), Costly