Hochei
CM: A doua înfrângere pentru tricoloriBogdan Balas / SportPictures.eu
23 Apr 2018

CM: A doua înfrângere pentru tricolori

Partidă dificilă a tricolorilor în fața selecționatei țării gazdă în Grupa B a Diviziei I a ediției 2018 a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață, Seniori. La Kaunas, Lituania a depășit România cu scorul de 8-3 (3-1, 3-1, 2-1) și conduce în clasamentul grupei cu două victorii, în timp ce selecționata țării noastre nu a izbutit niciun punct și din cauza golaverajului inferior Croației ocupă ultima poziție a ierarhiei.

Golurile echipei noastre au fost înscrise de Gergo Biro în minutul 16:04 pentru 3-1, minutul 28:03 pentru 4-2 și minutul 48:52 pentru 8-3, componentul formației Corona Brașov fiind de departe cel mai bun jucător al meciului pentru selecționata tricoloră. Jucătorii noștri au trimis 42 de șuturi spre poarta adversă față de 29 ale lituanienilor, însă echipa țării gazdă a excelat în jocul defensiv și a fost pragmatică în ofensivă.

Selecționata pregătită de Julius Penzes și de secunzii Nelu Alexe și Marius Trandafir are o zi de pauză, miercuri urmând a reveni pe gheață pentru partida contra Estoniei.

Programul și rezultatele tricolorilor:

22 aprilie, ora 16,00: România – Ucraina  0-3 (0-1, 0-2, 0-0)

23 aprilie, ora 19,30: Lituania – România  8-3 (3-1, 3-1, 2-1)

25 aprilie, ora 16,00: România – Estonia

27 aprilie, ora 12,30: Japonia – România

28 aprilie, ora 12,30: Croația – România

Meciurile pot fi urmărite online pe canalul de YouTube al competiției IIHF Worlds 2018.