CFR primește primele confirmăriDan Tautan / Mediafax Foto
20 Sep 2014

CFR primește primele confirmări

Victoria din deplasarea de la Galați i-a propulsat pe cei de la CFR Cluj pe primul loc al clasamentului. Chiar dacă este o poziție temporară, ce poate fi afectată de rezultatele celorlalte meciuri ale etapei rămase de jucat, ocuparea scaunului de lider este un impuls moral important pentru jucătorii lui Vasile Miriuță, un tehnician care își urmărește consecvent obiectivul, acela de a construi o echipă solidă sub Feleac.

Oțelul este în continuare în convulsii după schimbarea de antrenor și s-a dovedit incapabilă să pună probleme unei echipe net superioare. Golul care a făcut diferența a fost marcat de Tade către finalul primei reprize, în minutul 43, cu o lovitură de cap trimisă din mijlocul careului gălățean, cu toată opoziția fundașilor gazdelor și a portarului Plopeanu.

Oțelul – CFR Cluj 0-1 (0-1), un meci în urma căruia CFR-ul primește primele confirmări că rețeta aplicată de Miriuță dă rezultate, iar Tibor Selymes, viitorul antrenor al oțelarilor, a avut ocazia să vadă pe viu problemele cu care se confruntă echipa de pe penultimul loc al campionatului

Oțelul (antrenor Daniel Florea): Plopeanu – Cojoc, Miron, Sipovic, Murgoci - D. Popescu (min. 82 Cristi Cristea), Karlik, Helder - R. Grădinaru, Tudorie (min. 51 Jula), Advic (min. 73 Stoian)

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuță): Felgueiras - Susic, Larie, Rada, Camora - Muniru, Monroy - Jakolis (min. 34 Florin Costea), Guima (min. 61 Thiago Oliveira), Ivanovski (min. 74 Christian) - Tade