CFR, Dinamo și Universitatea Craiova, victorii în amicaleMircea Rosca / SportPictures.eu
22 Ian 2018

CFR, Dinamo și Universitatea Craiova, victorii în amicale

Liderul Ligii 1 a înregistrat o victorie notabilă în cadrul programului meciurilor de pregătire disputate în cantonamentul din Spania, de lângă Valencia. Elevii lui Dan Petrescu au jucat astăzi cu Rapid Viena, locul 3 în prima ligă austriacă, de care au dispus cu scorul de 3-1 (1-0), autorii golurilor echipei clujene fiind Mailat, Deac și Costache. Fostul echipier al celor de la ACS Poli Timișoara a deschis scorul în minutul 3, dar austriecii au reușit egalarea în inferioritate numerică după pauză, în minutul 65. Deac și-a adus echipa în avantaj după transformarea unui penalty în minutul 78, iar jucătorul achiziționat de la Dinamo a închis tabela în minutul 88. Următoarea partidă de pregătire a echipei din Gruia este programată miercuri cu echipa de tineret a celor de la Borussia Monchengladbach.

Tot cu o echipă austriacă a jucat și Dinamo București în cantonamentul din Cipru. Austria Viena, locul 6 din Tipico Bundesliga, a fost îngenuncheată de dubla lui Nemec din repriza a doua după ce imediat după pauză răsturnaseră scorul pauzei stabilit de Nedelcearu în minutul 29. Kadiri (min. 47) și Abdullahi (min. 49) i-au adus pe vienezi în avantaj, dar Nemec e readus egalarea în minutul 53 și a semnat victoria trupei lui Vasile Miriuță în minutul 60. Miercuri este programată o nouă partidă de pregătire, adversar urmând a fi Termalica BB Nieciecza, locul 13 în prima ligă a campionatului polonez.

În cantonamentul din Antalya, Turcia, CS Universitatea Craiova a înregistrat prima victorie a anului contra Lechiei Gdansk, locul 11 în campionatul Poloniei. Succesul a fost unul la limită, scor 1-0, grație golului marcat în minutul 32 de golgheterul brazilian Gustavo dintr-un penalty acordat pentru un fault la Burlacu. Pentru jucătorii pregătiți de italianul Devis Mangia urmează ultimele două amicale ale cantonamentului, cu polonezii de la Zaglebie Lubin și bulgarii de la Ludogorets Razgrad.

În ultima partidă de verificare a cantonamentului din Antalya, FC Botoșani a fost învinsă de polonezii de la Arka Gdynia cu scorul de 0-2 prin golurile lui Esqueda din minutul 31 și Szwoch în minutul 69 din penalty. Miercuri botoșănenii se vor întoarce în țară unde se vor pregăti pentru prima partidă oficială din acest an contra formației Juventus București.