CFR Cluj, FCSB și CSU Craiova, în toiul pregătirilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Iun 2019

CFR Cluj, FCSB și CSU Craiova, în toiul pregătirilor

După ce marți CFR Cluj a demarat seria partidelor amicale, astăzi și-au început meciurile de pregătire și FCSB și CSU Craiova, în timp ce campioana a bifat deja al doilea meci.

În cantonamentul din Austria, elevii lui Dan Petrescu au jucat împotriva celor de la Steaua Roșie Belgrad și au încheiat la egalitate, 1-1, golurile fiind înscrise de Savic în minutul 67 pentru sârbi și Vinicius în minutul 80 pentru formația din Gruia. Garnitura trimisă în teren la primul fluier al arbitrului a fost Arlauskis - Peteleu, Burcă, Boli, Camora, Costache, Itu, Bordeianu, Culio, Mailat, Rondon.

Programul meciurilor de pregătire ale celor de la CFR Cluj:

Marți, 18 iunie

CFR Cluj – FK Orenburg (Rusia)  1-0 (1-0)

Sâmbătă, 22 iunie

CFR Cluj – Steaua Roșie Belgrad (Serbia)  1-1 (0-0)

Miercuri, 26 iunie

CFR Cluj – NK Osijek (Croația)

Vineri, 28 iunie

CFR Cluj – Mlada Boleslav (Cehia)

Sâmbătă, 29 iunie

CFR Cluj – Sparta Praga (Cehia)

FCSB a deschis seria partidelor de pregătire cu întâlnirea de la Tărlungeni cu CS Colțea Brașov. Jucătorii pregătiți de Bogdan Andone au făcut scor cu echipa brașoveană, scorul final al întâlnirii fiind 7-0 (2-0). Golurile roș-albaștrilor au fost înscrise de Ianis Stoica (min. 1), Oaidă (min. 45), Hora (min. 48 din penalty, min. 56), R. Ion (min. 63), Ad. Niță (min. 75 și 85). Bogdan Andone a optat pentru un prim ”11” format din Bălgrădean - Belu, Bălașa, Ardelean, Junior Morais - Popescu, Pintilii, Oaidă - Stoica, Dumitru, Horșia, iar în repriza secundă au evoluat Bălgrădean (min. 61 Ducan) - Roman, Perianu, Planic, Arnold - Filip, Moruțan, Fl. Tănase - Niță, Hora, R. Ion. O problemă medicală a apărut la Junior Morais, care a suferit o comoție după un contact cu un adversar, fundașul fiind schimbat.

Meciurile de pregătire ale celor de la FCSB:

FCSB - CS Colțea 1920 Brașov  7-0 (2-0)

Marți, 25 iunie

AS SR Brașov - FCSB

FCSB - FC Viitorul

În cantonamentul austriac, CS Universitatea Craiova a întâlnit astăzi prima adversară a celor de la CFR Cluj, FC Orenburg, ocupanta locului 7 în prima ligă din Rusia. Spre deosebire de campioană, oltenii nu au reușit decât un egal, scor 1-1 (1-0), Fortes fiind autorul golului pentru ”lei” în minutul 34, rușii egalând prin Malyarov în minutul 82. Antrenorul Corneliu Papură a folosit ca garnitură de start Pigliacelli - Martic, Acka, Kelic, Bancu - Constantin, Mateiu, Bîrzan - Bărbuț, Fortes, Mihăilă, iar în partea a doua a jocului au evoluat Pigliacelli (min. 60 L. Popescu) - Vlădoiu, Hreniuc, Tiago, Briceag - I. Popescu, Șerban - Borța, Constantin (min. 60 Bîrzan), Baiaram - Roman.