Juniori
CE U21: Victorie contra unui adversar care a jucat în 14Sorin Pană / SportPictures.eu
27 Mar 2021

CE U21: Victorie contra unui adversar care a jucat în 14

Tricolorii mici au reușit să depășească un adversar rudimentar și prestația ostilă a brigăzii de arbitri conduse de belgianul Lawrence Visser. La trei zile distanță de remiza cu selecționata Țărilor de Jos în deschiderea grupei A a primei faze a turneului final al Campionatului European, echipa pregătită de Adrian Mutu a suferit pe stadionul Új Bozsik din Budapesta contra Ungariei. Selecționata țării gazdă a avut absențe în lot provocate de COVID-19, selecționerul Zoltan Gera fiind obligat să apeleze la variante de ultim moment și în situația în care alți doi jucători s-au accidentat înainte de începerea turneului

. Din start, gazdele au adoptat un stil de joc peste limita regulamentului, însă au găsit și resurse să pună în pericol buturile apărate de Vlad. Portarul nostru a fost la post în minutul 8 la șutul lui Bolla, la fel ca și în minutul 31 la execuția din lovitură liberă direct la vinclu a lui Mezei, pentru tricolori Moruțan reluând cu capul peste transversală în minutul 14 din centrarea lui Boboc, fundașul stânga având la rândul său șansa de a finaliza în minutul 42, dar șutul său a trecut peste poartă. Tot în minutul 42 arbitrul belgian a fost nevoit să-i acorde lui Szoke al doilea cartonaș galben pentru o lovitură peste față aplicată în săritură lui Ciobotariu, iar ungurii au început să joace în inferioritate numerică. Asta nu i-a împiedicat să lovească adversarii și Csonka a primit la rându-i galben în minutul 45 pentru un fault grosolan asupra lui Mățan.

Până la pauză Ganea a trimis puțin pe lângă poartă balonul primit la colțul careului mic de la Haruț, iar la reluare, în minutul 50, Ciobanu cade în careul gazdelor faultat evident, însă arbitrul a indicat aut de poartă. Un alt duel, desfășurat la mijlocul terenului între Kiss și Haruț, a fost judecat în defavoarea noastră în minutul 56 de arbitrul belgian, faza generând golul înscris de Csonka cu o reluare din mijlocul careului nostru. Avantajul nesperat luat pe tabelă i-a făcut pe unguri să facă pasul înapoi și dominarea tricolorilor a devenit sufocantă. Olaru a trimis cu capul în brațele lui Bese în minutul 59, Ciobanu trimite o torpilă razant cu transversala în minutul 66, iar trei minute mai târziu dominarea se concretizează pe tabelă. Era clar că doar o execuție de excepție putea depăși barajul ridicat de formația gazdă și arbitrul partidei, așa că Mățan a inventat un șut la vinclul de la colțul lung după o șerpuire în careul ungurilor. 1-1 și cel puțin 20 de minute de joc pentru golul victoriei era oarecum liniștitor pentru tricolori, însă ratările au curs pe bandă rulantă. Darius Olaru nu a putut relua cum trebuie din careul mic în minutul 72, tot el înșiră din dribling adversarii în minutul 75, dar Bese a ieșit dintre buturi și a respins în corner, iar în minutul 82 Ganea nu a putut ajunge la o minge centrată de Haruț la 6 metri. O ocazie monumentală a ratat Adi Petre în minutul 84, reluând cu capul din 5 metri pe lângă poartă, însă se revanșează trei minute mai târziu când a deviat decisiv cu capul centrarea din corner a lui Mățan și Pașcanu, ținut de tricou de adversarul direct, a trimis din cădere în plasă. Octavian Popescu și Olaru șerpuiesc printre fundașii adverși, dar fără urmări pe tabelă, ultima șansă de gol aparținând gazdelor. Vlad a scos o minge grea, trimisă la firul ierbii de Barany în al patrulea minut de prelungiri și a parafat victoria formației noastre.

Cu 4 puncte, tricolorii urmăresc acum meciul dintre Germania și Țările de Jos pentru a face calculele calificării.

România U21 - Ungaria U21 2-1 (0-0)

Au marcat: Mățan (min. 70), Pașcanu (min. 87)/Csonka (min. 56)

România U21 (selecționer Adrian Mutu): A. Vlad – Haruț, Al. Pașcanu, D. Ciobotariu, Boboc – Ciobanu, M. Marin, Olaru – Moruțan (min. 61 Ad. Petre), G. Ganea (min. 86 Oct. Popescu), Mățan (min. 89 Itu)

Ungaria U21 (selecționer Zoltan Gera): Bese – Bolla, Balogh, Mocsi, Deutsch (min. 89 Bukta) – Csonka, Mezei (min. 69 Kata) – Skribek (min. 52 Barany), Szendrei, Kiss (min. 69 Tamas) – Szoke

Clasamentul grupei este următorul:

1 România U21                  2              1              1              0              3:2          4

2 Germania U21                1              1              0              0              3:0          3

3 Țările de Jos U21           1              0              1              0              1:1          1

4 Ungaria U21                    2              0              0              2              1:5          0