Volei
CE: Tricolorii pierd și în fața BulgarieiBogdan Danescu / SportPictures.eu
13 Sep 2019

CE: Tricolorii pierd și în fața Bulgariei

România a cedat și în cea de-a doua partidă, disputată contra Bulgariei, în cadrul grupei A ale ediției 2019 a Campionatului European de volei masculin.

În Sud de France Arena din Montpellier, elevii lui Dănuț Pascu și Ovidiu Macarie au dat o replică mai consistentă doar pe finalul primului set, în care au anulat un handicap de 5 puncte de la 14:19 și au beneficiat de o minge de set la 25:24. Din păcate, bulgarii au convertit cea de-a treia minge de set și și-au trecut în cont primul act al meciului, apoi le-au controlat cu autoritate pe următoarele două și au închis partida după 84 de minute cu scorul de 3:0 (28:26, 25:20, 25:20).

Dintre cele 66 de puncte reușite de tricolori, Mihalcea a contribuit cu 11 puncte din 8 atacuri și 3 blocaje reușite, Ciprian Matei a adus 9 puncte din 8 atacuri și un as, iar Bala a bifat 7 atacuri reușite.

După o zi de pauză, duminică România va juca contra Italiei, un alt meci în care tricolorii vor încerca să facă o figură cât mai frumoasă.

Iată programul meciurilor României:

Joi, 12 septembrie                    România – Franța  0:3 (19:25, 14:25, 16:25)

Vineri, 13 septembrie                România – Bulgaria  0:3 (26:28, 20:25, 20:25)