Volei
CE: Tricolorele pierd meciul inauguralMarian Burlacu / SportPictures.eu
19 Aug 2021

CE: Tricolorele pierd meciul inaugural

Ieri au debutat la Cluj partidele grupei D a Campionatului European de volei feminin. Selecționata României pregătită de italianul Luciano Pedulla a avut un meci de debut extrem de dificil contra Turciei, vicecampioana continentală, în fața căreia a cedat după o oră și 43 de minute.

Un prim set câștigat de Alexia Căruţaşu și colegele ei cu scorul de 25:23 a aprins speranțele suporterilor veniți în număr mare în Polivalenta clujeană. Cei 3.500 de spectatori au fost nevoiți să aplaude revenirea în forță a turcoaicelor, care nu au avut probleme în adjudecarea victoriei cu 3:1 (23:25, 25:10, 25:20, 25:17).

Acesta a fost primul meci din grupa în care tricolorele vor mai întâlni Suedia, Ţările de Jos, Finlanda și Ucraina. Primele patru clasate în grupa de șase echipe vor avansa în faza optimilor de finală, acesta fiind și obiectivul declarat al tricolorelor.