Natație
CE: Fără medalie la 100 m spateRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
06 Aug 2018

CE: Fără medalie la 100 m spate

Robert Glință a terminat pe locul al patrulea finala probei de 100 metri spate. După un start foarte bun, Robert a scăzut treptat ritmul și a fost devansat de rușii Kliment Kolesnikov cu 52,53 secunde și Evgeny Rylov cu 52,74 secunde și de grecul Apostolos Christou cu 53,72 secunde. Timpul înregistrat de compatriotul nostru a fost de 53,81 secunde, practic medalia de bronz scăpând-o din mână pe ultimii metri ai cursei.

Înotătorul piteștean a obținut biletul pentru finala probei după ce duminică a terminat pe locul 2 în cea de-a șasea serie de calificări cu 54,01 secunde, după rusul Evgeny Rylov cu 52,91 secunde, timpul său fiind al cincilea dintre cele 52 înregistrate. În semifinalele de duminică seară, Robert a înotat în 53,63 secunde și a terminat pe locul secund în prima serie fiind devansat de rusul Kliment Kolesnikov cu 52,95 secunde, proaspătul deținător al recordului european și mondial al juniorilor înregistrând cel mai bun timp în această fază. Timpul lui Glință a mai fost depășit de rusul Evgeny Rylov cu 53,20 secunde și italianul Simone Sabbioni cu 53,39 secunde.

Andrei Mircea Anghel, celălalt concurent tricolor în competiția de 100 metri spate, a înotat distanța în 59,14 secunde clasându-se pe locul 9 în seria a 2-a și nu a prins semifinalele.