Liga 1: Budescu salvează un punct pentru campioanăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Aug 2016

Liga 1: Budescu salvează un punct pentru campioană

Astra supraviețuiește șocului psihologic după calificarea în grupele Europa League și obține un punct în jocul de pe teren propriu cu FC Voluntari.

Pe gazonul cu probleme al arenei ”Marin Anastasovici” din Giurgiu campioana a pornit în trombă și după arabescurile lui Teixeira din minutul 4, Săpunaru a fost aproape de deschiderea scorului cinci minute mai târziu când lovitura sa de cap a trecut puțin peste transversală. Alibec a încercat o execuție pretențioasă de la jumătatea terenului după ce l-a văzut ieșit din poartă pe Bornescu, apoi la câteva minute distanță tot el a șutat din voleu de la limita careului și goalkeeper-ul ilfovenilor a respins din plonjon. Oaspeții au dat primul semn în ofensivă în minutul 39 prin Ivanovici, al cărui șut de la marginea careului lui Gavrilaș l-a întrebuințat pe acesta pentru a reține balonul.

Alibec își reglează tirul cu un șut pe cadrul porții în minutul 47 pentru ca două minute mai târziu oaspeții să dea lovitura la o jumătate de ocazie: Lucian Marinescu lansează o torpilă de la 25 de metri la un balon boxat de Gavrilaș, balonul intrând în plasă la vinclul din dreapta portarului Astrei. Egalarea a venit în minutul 64, când Budescu, intrat cu câteva minute înainte, a fost găsit de Alibec cu o pasă în interiorul careului advers, iar repatriatul decar a finalizat după ce a trimis balonul printre picioarele lui Bornescu.

Finalul partidei nu a fost unul animat, astfel încât partida s-a încheiat la egalitate Astra – FC Voluntari 1-1 (0-0), rezultat ce păstrează campioana pe locul 11 cu 5 puncte din 6 etape.

Astra (antrenor Cristian Petre): Gavrilaş - Săpunaru, G. Alves, Fabricio, Al. Stan - A. Ioniţă II (min. 58 Balaure), Lovin, T. Seto (min. 46 Nicoară), Teixeira - D. Niculae (min. 58 Budescu), Alibec

FC Voluntari (antrenor Florin Marin): Bornescu - Filipov, Balaur, Maftei, Cazan - Novac, Moke, Marinescu (min. 86 Lungu) - Popadiuc (min. 64 Căpăţână), Cernat (min. 72 Ad. Bălan), Ivanovici