Rugby
powered by Samurai Sports
Bonus ofensiv pentru Timișoara Saracens în partida cu RovigoSebastian Tataru / SportPictures.eu
12 Dec 2015

Bonus ofensiv pentru Timișoara Saracens în partida cu Rovigo

Timișoara Saracens a câștigat și cea de-a doua partidă disputată în cadrul calificărilor pentru European Rugby Challenge Cup, bănățenii impunându-se cu rezultatul de 45-13 in fata vicecampioanei Italiei, Rugby Rovigo, cele șase eseuri marcate asigurând și punctul bonus în clasament.

Inca din primul minut Timisoara Saracens a gasind drumul catre terenul de tinta al adversarilor si Stephen Shennan a deschis scorul cu un eseu, transformat de Vali Calafeteanu, la care Rovigo a raspuns prin lovitura de pedeapsa concretizata de Stefan Basson. Dupa cate o tentativa de tinta reusita de catre Vali Calafeteanu, respectiv Stefan Basson, timisorenii au marcat un al doilea eseu prin Paula Kinikinilau in urma unei actiuni purtate la mana, acelasi Vali Calafeteanu izbutind transformarea pentru 17-6. Nici nu se consumase jumatate din prima repriza, cand scorul a luat proportii astfel ca in minutul 17 o cursa a lui Stephen Shennan a destabilizat defensiva italienilor si venit in suport, Paula Kinikinilau a finalizat in terenul de tinta. Pana la pauza a venit si bonusul ofensiv, in decurs de numai patru minute Tangimana Fonovai si Stephen Shennan semnand alte doua eseuri, unul transformat de Vali Calafeteanu, astfel ca la cabine s-a intrat cu rezultatul de 38-6.

Dupa reluare Rovigo a marcat prima incercare, autor Matteo Ferro, Stefan Basson a transformat insa acestea aveau sa fie ultimele puncte ale italienilor, intr-o parte secunda in care si Timisoara Sarecens a bifat sapte puncte, un eseu a lui Jody Rose, transformat de Vali Calafeteanu.

Gratie unei prime reprize excelente Timisoara Saracens a obtinut un succes extrem de important, urmatoarea partida urmand sa se dispute pe 19 decembrie cand sarazinii din Banat vor primi vizita unei alte echipe italiene, Fiamme Oro.

sursa: frr.ro