Bogdan Stancu, Pantilimon și Maxim titulari la echipele lorAFP / Mediafax Foto
25 Ian 2014

Bogdan Stancu, Pantilimon și Maxim titulari la echipele lor

Sâmbătă după-amiază am consemnat prezența ca titulari în echipele lor a trei fotbaliști români, internaționalii Bogdan Stancu, Maxim și Pantilimon.

Genclerbirligi, echipa lui Bogdan Stancu, a disputat meciul din etapa a 18-a din Superliga turcă în compania celor de la Rizespor. Românul a fost integralist și chiar dacă nu a marcat, a făcut un joc foarte bun, Gencler câștigând cu 3-1 în fața celor de la Rize.

Totul s-a decis în partea a doua a meciului, după ce la pauza fusese 0-0. A fost o victorie importantă pentru că astfel gazdele se depărtează aproape decisiv de zona periculoasă.

În Bundesliga a început returul, și pentru Maxim și ai săi colegi de la Stuttgart n-a fost cel mai bun debut de sezon. Jucând acasă cu Mainz 05, șvabii au luat repede conducerea, în minutul 11 prin Abdellaoue, dar până la pauză au fost egalați. Maxim a avut câteva acțiuni interesante, dar n-au fost suficiente pentru tabela de marcaj și nici pentru antrenorul T. Schneider, care l-a schimbat pe tânărul jucător român în minutul 64.

Pe final de meci oaspeții marcheaza golul victoriei și scor final Stuttgart – Mainz 1-2.

În Anglia au fost meciuri din FA Cup și formatia lui Pantilimon, Manchester City, a avut mari emoții cu cei de la Watford. Panti a fost titular și n-a prins cea mai bună zi a lui, pentru că după prima jumătate de oră deja primise două goluri de la modesta echipă de Championship. În partea a doua, City egalează în minutul 60 și abia pe final, în ultimele 10 minute, preia conducerea grație unui hat-trick al lui S. Aguero și se distanțează la 4-2, scor cu care se termină meciul.