Bine ai venit, Bogdan! La revedere, Petre?Razvan Lupica / Mediafax Foto
23 Aug 2014

Bine ai venit, Bogdan! La revedere, Petre?

Meciul de la Târgu Jiu a fost primul pentru Bogdan Vintilă la revenirea sa pe banca Viitorului, în timp ce pentru Petre Grigoraș ar fi putut fi ultimul în calitate de tehnician al Pandurilor.

Debutul este ezitant de ambele părți, gazdele fiind mai aproape de finalizare la loviturile de cap ale lui Matulevicius și Momcilovici. Partida a căpătat o turnură dramatică pentru gazde și pentru fanii lor în minutul 37, când Nikolov îl taxează pe Stanca pentru poziția avansată și îl execută cu un țut lobat ce se duce direct la vinclu după ce a parcurs 35 de metri.

După pauză gazdele ratează o primă enormă ocazie în minutul 55 când Răduț trimite cu latul de la 11 metri, singur și cu poarta goală, însă balonul trece pe lângă rădăcina barei din dreapta norocosului Buzbuchi. Nistor îl imită în minutul 63, după ce a fost angajat de Nicoară pe o zonă liberă la marginea careului Viitorului; gorjeanul l-a întors pe adversarul ce a venit din urmă să-l deposedeze, dar a tras direct în Buzbuchi ieșit în întâmpinare. Zece minute mai târziu soarta meciului putea fi pecetluită de Năstăsie, șutul său prin surprindere, trimis de la 20 de metri, a lovit rădăcina barei din dreapta lui Stanca, depășit la această fază. Finalul partidei se apropie, suporterii își pierd răbdarea în tribune, iar Grigoraș apelează la ultima schimbare: îl trimite în teren pe Mihai Roman în locul lui Matulevicius, iar reacția ostilă a tribunei nu se știe exact către cine este îndreptată. Până la urmă mutarea s-a dovedit a fi inspirată din partea tehnicianului echipei gazdă, fiind răsplătită cu golul egalării. În primul minut de prelungiri Nicoară pătrunde pe partea stângă și centrează perfect pentru Roman, care reia cu latul din mijlocul careului nejenat de Daminuță, omul lui de marcaj.

Se încheie Pandurii – Viitorul 1-1 (0-1), un egal cât o victorie pentru gazde, care au reușit al doilea gol în această ediție de campionat, după o serie de trei meciuri în care nu au marcat.

Pandurii (antrenor Petre Grigoraș): Stanca - Unguruşan, Paraskevas, Elton, Momcilovici - Răduţ, Anton (min. 73 Predescu), Nistor – Iorga (min. 55 Nicoară), Matulevicius (min. 80 M. Roman), Shalaj

Viitorul (antrenor Bogdan Vintilă): Buzbuchi - Manea, Mamele, Ţîru, Mitrea - Daminuţă, Nikolov (min. 46 Marin), Pană (min. 74 Nedelcu) - Benzar, Rusu (min. 46 Năstăsie), Tănase