Juniori
Bilanțul balcanic: 11 medalii pentru RomâniaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
28 Apr 2015

Bilanțul balcanic: 11 medalii pentru România

Campionatele balcanice de înot pentru juniori, desfășurate la Oradea în perioada 25-26 aprilie 2015, au adus un bilanț satisfăcător României. Delegația noastră a cucerit un total de 11 medalii, din care cinci de aur, patru de argint și două de bronz.

Trofeele au fost cucerite, în rodine cronologică, de următorii sportivi:

1. Robert Glință - 50 de metri liber, aur cu timpul de 23.33 secunde;

2. Ștefania Dospin - 50 de metri liber, bronz cu 30.58 secunde;

3. Robert Glință - 50 metri spate, aur cu 25.77 secunde;

4. ștafeta masculină de 4X200 metri liber (Glință, Naș, Petre și Scarlat) - argint cu 7.43.59 minute;

5. Robert Glință - 200 metri spate, aur cu 2.02.88 minute;

6. Bogdan Scarlat - 1500 metri liber, bronz cu 15.55.60 minute;

7. Robert Glință - 200 metri liber, argint cu 1.53.68 minute;

8. ștafeta de 4X100 metri mixt (Glință, Sărac, Neama, Sonoc) - argint cu 3.50.22 minute;

9. Robert Glință - 100 metri spate, aur cu 55.77 secunde;

10. Bogdan Petre - 400 metri mixt, argint cu 4.35.89 minute;

11. ștafeta de 4X100 de metri liber (Sonoc, Naș, Coste, Glință) - aur cu 3.28.52 minute.

Robert Glință a fost cel mai prolific înotător român, palmaresul său personal fiind compus din cinci medalii de aur și trei de argint. Zece medalii au fost obținute la masculin și una singură la feminin.

Per total, în clasamentul pe națiuni, echipa României a fost pe locul al patrulea, după Grecia, Turcia și Serbia. Băieții au ocupat treapta a doua a podiumului, în urma Greciei.

Robert Glință, prin timpul realizat la 50 de metri spate, a obținut cea mai bună performanță a competiției, conform tabelei de punctaj FINA fiind echivalentul a 811 puncte.

sursa: frnmp.ro