Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Atletism
powered by BenQ
Bianca Răzor și Florina Pierdevară, victorii în prima zi a BalcaniadeiRazvan Lupica / Mediafax Foto
01 Aug 2015

Bianca Răzor și Florina Pierdevară, victorii în prima zi a Balcaniadei

Bianca Răzor, la 400 m, și Florina Pierdevară, în proba de 800 m, au adus victorii clare și valoroase pentru țara noastră sâmbătă, în prima zi a Campionatelor balcanice de atletism de la Pitești, competiție care reunește la start peste 400 sportivi și sportive din cele 15 țări membre ale acestei regiuni.

Remarcabile, datorită rezultatelor în sine, dar și contribuției de puncte aduse delegației române, sunt și locurile secunde reușite de Cătălin Câmpeanu (100 m), Attila Nagy (400 m garduri), Ioan Zăizan (1.500 m), Angela Moroșanu (400 m garduri), Alexandru Firfirică (disc), precum și celelalte locuri pe podium sau "în puncte" ocupate de atleții români.

Iată rezultatele primei zile a competiției, care se încheie duminică, zi în care sunt programate 2 reuniuni, de la ora 9,00 și 16,30:

prăjină feminin
1. Tina Sutej (Slovenia) - 4,20 m
2. Lorela Manou (Grecia) - 4,20 m
3. Lavinia Bulov (România) - 3,90 m

disc feminin
1. Chrysou Agnastosopoulou (Grecia) - 54,87 m
2. Veronika Domjan (Slovenia) - 53,74 m
3. Natalia Stratulat (R.Moldova) - 52,82 m
.....
5. Elena Asmarandei (România) - 49,99 m

disc masculin
1. Filip Mihaljevic (Croația) - 60,74 m
2. Alexandru Firfirică (România) - 59,18 m
3. Tadej Hribar (Slovenia) - 54,44 m

400 m feminin
1. Bianca Răzor (România) - 52.26
2. Eirini Vasileiou (Grecia) - 53.58
3. Kristina Dudek (Croația) - 53.98

400 m masculin
1. Batuhan Altintas (Turcia) - 46.39
2. Yavuz Can (Turcia) - 46.73
3. Zeljko Vincek (Croația) - 46.85
...
5. Cristian Radu (România) - 47.52

100 m masculin
1. Jak Harvey (Turcia) - 10.11
2. Cătălin Câmpeanu (România) - 10.37
3. Ioannis Nyfantopoulos (Grecia) - 10.46
.....
5. Daniel Budin (România) - 10.49

100 m feminin
1. Maja Mihalinec (Slovenia) - 11.34
2. Ramona Papaioannou (Cipru) - 11.43
3. Inna Eftimova (Bulgaria) - 11.51
.....
6. Andreea Grecu (România) - 11.62
7. Andreea Ogrăzeanu (România) - 11.75

400 m garduri masculin
1. Copello Escobar (Turcia) - 50.19
2. Attila Nagy (România) - 51.29
3. Filip Pestic (Croația) - 52.25

400 m garduri feminin
1. Elif Yildirim (Turcia) - 57.73
2. Angela Moroșanu (România) - 57.88
3. Sanda Belgyan (România) - 59.48

3.000 m obstacole feminin
1 Silvia Danekova (Bulgaria) - 9:33.41
2. Marusa Mismas (Slovenia) - 10:03.83
3. Elena Panaet (România) - 10:06.36

800 m feminin
1. Florina Pierdevară (România) - 2:03"14
2. Luiza Gega (Albania) - 2:03.45
3. Mihaela Nunu (România) - 2:07.25

1.500 m masculin
1. Konstantinos Nakopoulos (Grecia) - 3:48.82
2. Ioan Zăizan (România) - 3:48.92
3. Levent Ates (Turcia) - 3:49.16

 

sursa: agerpres.ro

Alte știri din Atletism