Scrimă
Bianca Pascu și Ciprian Gălățanu au câștigat Cupa României la sabieTibor Illyes / Mediafax Foto
03 Oct 2015

Bianca Pascu și Ciprian Gălățanu au câștigat Cupa României la sabie

Bianca Pascu și Ciprian Gălățanu, ambii de la CS Dinamo București, au câștigat, vineri, Cupei României la sabie, la feminin, respectiv masculin, în Sala Sporturilor din Brașov.

La feminin, Bianca Pascu (CS Dinamo) a învins-o în finală pe Georgiana Dima (CSA Steaua), cu scorul 15-3, potrivit site-ului Federației Române de Scrimă. Locul trei a fost ocupat de către Oana Munteanu (CS Dinamo), care a dispus în finala mică de Sabina Martiș (CSA Steaua), cu 15-9.

Bianca Pascu a câștigat Cupa României și în precedenții doi ani.

În proba masculină, Ciprian Gălățanu (CS Dinamo) l-a învins în ultimul act pe Iulian Teodosiu (CS Dinamo), cu 15-12. Pe locul trei s-a clasat tot un sportiv de la Dinamo, Mădălin Bucur, care s-a impus în finala mică în fața lu Alin Badea (CSA Steaua), cu 15-12.

Tiberiu Dolniceanu și-a adjudecat trofeul în 2013 și 2014.

sursa: agerpres.ro