Bi-namo: două reprize, două fețe diferite ale dinamoviștilorSportPictures.eu
07 Apr 2014

Bi-namo: două reprize, două fețe diferite ale dinamoviștilor

Dinamo a întâlnit Oțelul în Ștefan cel Mare în ultimul meci al etapei a XXVI-a a Ligii I.

Primul șut pe poartă a aparținut oaspeților, la lovitura liberă de la 21 de metri de poarta lui Naumovski executată la firul ierbii de Lovin. Începe o ploaie deasă care îngreunează controlul balonului, dar jocul păstrează un ritm bun. Bilinski și Lazăr au avut marile ocazii ale dinamoviștilor în prima repriză, dar golul vine la poarta ”câinilor” în cel mai delicat moment al reprizei, chiar înainte de pauză. În minutul 44 gălățenii au construit prin Cooper o fază frumoasă pe partea dreaptă în direcția lor de atac. Acesta l-a găsit liber în 20 de metri pe Zaharia, care îl pune în poziție de șut pe Giurgiu la limita careului de 16 metri. Căpitanul Oțelului șutează pe colțul lung, fără speranță pentru Naumovski. Goicoechea este la un pas de a aduce bucuria în rândul celor 3.700 de spectatori prezenți în tribună la ultima fază dinaintea pauzei, scăpând printre picioare mingea șutată de Șerban din lovitură liberă de la mare distanță. Portarul spaniol are, însă, timp să se întoarcă și să stopeze mingea înainte de a trece linia de poartă.

Flavius Stoican, pedepsit pentru ieșirea de la meciul anterior de la Ploiești, își descarcă nervii în tribună, dar reușește să îi monteze pe băieții lui pentru o a doua repriză radical schimbată față de prima. Dinamo începe în forță și în minutul 51 Astafei comite henț în propriul careu, iar arbitrul Adrian Comănescu dictează penalty. Grigore transformă și aduce egalitatea. Nouă minute mai târziu Rotariu reia din careul mic o centrare de pe dreapta a lui Matei și duce pe Dinamo în avantaj, iar în minutul 65 Matei trece la finalizare și înscrie cu un lob din interiorul careului mare după o pasă bună a lui Bilinski. În minutul 74 Lazăr ratează ocazia de a marca și golul 4, iar scorul final este Dinamo – Oțelul 3-1 (0-1).

Dinamo trece peste Vaslui și ocupă locul 4, iar Oțelul ocupă locul 14, acolo unde orice pas greșit de acum încolo poate avea efecte catastrofale.

Dinamo București (antrenor Flavius Stoican): Naumovski - Rus, Durimel, Grigore, Filip - Elton, Şerban (min. 46 Matei) - Bărboianu, Rotariu (min. 87 Velici), Lazăr - Bilinski (min. 79 Boubacar)

Alte rezerve: Bălgrădean, Grecu, Adi Popa II, Ţucudean,

Oţelul Galați (antrenor Ewald Lienen): Goicoechea - Milea, Sîrghi, Prestia, D. Popescu - Lovin, Giurgiu, Cooper - Astafei, Tudorie (min. 61 Henrique), Zaharia (min. 76 Sevilliano)

Alte rezerve: Simaitis, Sipovic, Mişelăricu, Filip, Băjenaru

Clasamentul după desfășurarea tuturor meciurilor etapei a XXVI-a este următorul: