Baraj Liga 1: Ilfovenii au avans minim după prima manșăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
09 Iun 2018

Baraj Liga 1: Ilfovenii au avans minim după prima manșă

Barajul pentru ultimul loc rămas neocupat pentru ediția 2018-2019 a Ligii 1 și-a derulat în această seară manșa tur pe arena ”Anghel Iordănescu” de la marginea Bucureștiului. FC Voluntari, în calitate de gazdă, a alergat după o victorie ce să le asigure un retur liniștit cu Chindia Târgoviște miercuri în deplasare, însă elevii lui Adrian Mutu au obținut un succes la limită parafat cu o execuție de excepție a lui Ionuț Balaur cu 11 minute înainte de final.

Startul meciului a fost unul echilibrat, iar oaspeții au prins curaj și în unele momente au arătat calitate dominând prim-divizionara. Cu toate acestea, singura ocazie a primei reprize a aparținut gazdelor, în minutul 21 Bălan reluând din plonjon o minge centrată de Leasă din flancul drept, balonul trimis de vârful ilfovenilor trecând puțin pe lângă cadrul porții apărate de Aioani.

După pauză ritmul este un pic mai alert, dar și tensiunea din teren își spune cuvântul făcând loc cartonașelor galbene, așa cum a fost faza din minutul 62 în care protagoniști au fost Rauță si Cherchez. Rogoveanu a ratat ținta în minutul 60 cu o lovitură de cap din 10 metri, apoi Voicu, Florea și Cherchez încearcă să-i surprindă pe cei doi goalkeeper-i cu șuturi de la distanță, dar execuțiile lor nu au calitate. Răuță îl solicită pe Aioani în minutul 74 când portarul Chindiei a respins în corner șutul din afara careului, dar nu a mai schițat niciun gest în minutul 79 la șutul extraordinar cu exteriorul de la limita careului de 16 metri trimis de Ionuț Balaur. Balonul a poposit în plasă aproape de vinclul din stânga lui Aioani și a stabilit scorul final al partidei FC Voluntari – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0).

FC Voluntari (antrenor Adrian Mutu): Mincă - Leasă, Horj, Balaur, Bucurică - Răuţă, C. Lazăr (min. 82 Novac) - Mih. Căpăţînă, Fl. Cernat (min. 46 D. Benzar), Ivanovici (min. 62 Ad. Voicu) - Ad. Bălan

Chindia Târgoviște (antrenor Nicolae Croitoru): Aioani - Martac, Ciobotariu, Vătavu, Dumitraşcu - Cr. Neguţ (min. 81 Nisipeanu), Rogoveanu, Pencea, Crinel Stoica (min. 87 C. Dinu) - D. Florea, Cherchez (min. 89 Neicuţescu)