Baraj Liga 1: Fără gol în manșa tur de la MioveniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Mai 2021

Baraj Liga 1: Fără gol în manșa tur de la Mioveni

CS Mioveni și FC Hermannstadt au încheiat fără gol marcat manșa tur a barajului de promovare/menținere în Liga 1. Disputat pe terenul divizionarei secunde, partida nu a avut multe ocazii de gol și lasă deschisă ecuația calificării.

Sibienii au apărut de două ori în careul advers în primele 45 de minute, în ambele situații loviturile de cap plasate în urma unor lovituri de colț nu au prins cadrul porții. Belu-Iordache a fost protagonistul fazei din minutul 14, iar Viera al celei din minutul 34, cele două ratări fiind contrabalansate de o execuție remarcabilă a lui Toma în minutul 19, un șut de la 30 de metri ce a trimis balonul puțin pe lângă vinclul din stânga lui Figueiredo. Partea a doua a jocului a avut o singură fază de poartă remarcabilă, cea din minutul 76 în care Mayoral a centrat în fața porții și Yazalde a ratat întâlnirea cu balonul.

CS Mioveni a arătat a fi o echipă bine organizată în defensivă, astfel încât misiunea sibienilor pentru meciul retur programat miercuri, 2 iunie de la ora 19:00 nu este deloc una simplă.

CS Mioveni - FC Hermannstadt 0-0 (0-0)

CS Mioveni (antrenor Alexandru Pelici): Popescu - Oancea, Iacob (min. 46 Gherghe), Garutti, Șerbănică – Toma (min. 60 Chindriş), Vereș (min. 85 Massaro) – Coșereanu (min. 69 Rădescu), Blănaru, Ișfan (min. 85 Şerban) – Rusu

FC Hermannstadt (antrenor Eugen Beza): Figueiredo – Măţel, Vieira, Scarlatache, Oprut - Belu (min. 68 Sebaihi), Alhassan, Pires (min. 46 Addae), Oroian (min. 12 Petrescu) - Mayoral, Yazalde