Baraj Liga 1: FC Voluntari își păstrează locul în prima ligăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Iun 2018

Baraj Liga 1: FC Voluntari își păstrează locul în prima ligă

Interes foarte mare la Târgoviște pentru meciul retur al barajului de promovare/retrogradare al Ligii 1 dintre ocupanta locului 3 din Liga 2, Chindia și FC Voluntari. Venită pe arena ”Eugen Popescu” după o victorie la limită pe teren propriu, formația ilfoveană a reușit în cele din urmă să își păstreze locul pe prima scenă după ce a trecut prin emoțiile date de loviturile de departajare.

Elevii lui Adrian Mutu au început bine partida cu o bară semnată de Daniel Benzar în minutul 2 dintr-o lovitură liberă executată de la aproximativ 25 de metri, apoi la 10 minute distanță gazdele încearcă să dea replica prin Florea, însă reluarea sa cu capul de la mare distanță a trecut mult peste transversala porții apărate de Mincă. Presiunea generată de formația ilfoveană în startul partidei a scăzut treptat, însă târgoviștenii nu reușesc să fie pe cât de incisivi își doreau suporterii lor să fie și până la pauză cel mai tensionat moment este cel din minutul 35 când Horj a fost iertat de arbitrul Istvan Kovacs de al doilea cartonaș galben pentru o ținere la Florea.

Imediat după reluarea jocului Marinescu i-a încercat vigilența lui Aioani cu un superb șut din voleu de la 30 de metri, dar goalkeeper-ul gazdelor a reținut balonul nu fără greutate. La poarta cealaltă Mincă își face și el prezența utilă la șutul lui Neguț din minutul 56, însă a fost învins în minutul 68 de Ciobotariu cu o lovitură de cap în urma centrării pe bara a doua a lui Cherchez. Publicul era în delir, golul aducând egalarea la scorul general, iar Cherchez putea aduce golul victoriei în minutul 76 după o lovitură liberă scoasă de Mincă de sub transversală. Canicula și-a spus cuvântul și ambele echipe au resimțit efortul depus, astfel încât până la finalul timpului regulamentar, dar și în cele două reprize de prelungiri ocaziile de gol au lipsit, excepție făcând centrarea din minutul 91 a lui Marinescu reluată pe lângă din 6 metri de Balaur.

Ajunși la loviturile de departajare, ilfovenii s-au bazat pe experiența lui Florin Cernat și a lui Laurențiu Marinescu, ambii transformând și aducând-o pe FC Voluntari în avantaj, în timp ce Cherchez și Pencea sunt blocați de Mincă. Răuță a trimis pe lângă și suporterii Chindiei sperau că se poate răsturna situația, dar Neguț a ratat și el trimițând în transversală, apoi Leasă a înscris și cu scorul de 3-0 ilfovenii au obținut o victorie muncită ce le păstrează poziția pe prima scenă.

Chindia Târgoviște – FC Voluntari 1-0 (0-0), 0-3 după lovituri de departajare

Chindia Târgoviște (antrenor Nicolae Croitoru): Aioani - Martac, D. Ciobotariu, Vătavu, Dumitraşcu (min. 80 Pencea) - Cr. Neguţ, Rogoveanu, Stoica (min. 67 C. Dinu) - L. Mihai (min. 95 Nisipeanu) - D. Florea, Cherchez

FC Voluntari (antrenor Adrian Mutu): Mincă - Leasă, Horj, Balaur, Bucurică - Răuţă, Novac - Mih. Căpăţînă (min. 119 Fl. Cernat), L. Marinescu, D. Benzar (min. 59 Ivanovici) - Ad. Bălan (min. 74 Ad. Voicu)