BRD NTT: Copil și Ungur, victorie facilăDragoș Savu / Mediafax Foto
21 Apr 2015

BRD NTT: Copil și Ungur, victorie facilă

Marius Copil și Adrian Ungur au fost singurii români care au intrat astăzi pe zgura Arenelor BNR. În meciul de închidere a serii, cei doi au jucat contra perechii Chris Guccione (Australia) / Andre Sa (Brazilia). Spre satisfacția celor câteva sute de spectatori prezenți la meci, după un meci rapid, de numai 50 de minute, tricolorii s-au impus în două seturi cu 6-1, 6-2, în pofida faptului că adversarii lor au o cotă mult mai bună în comparație cu ei. Astfel, Guccione, locul 43 ATP dublu, are două finale câștigate din trei jucate anul trecut, iar Andre Sa, locul 57 ATP dublu, este recent câștigător al finalei de la Buenos Aires. În turul următor, al sferturilor de finală, Copil şi Ungur vor înfrunta perechea învingătoare a partidei dintre capii de serie numărul 2, Florin Mergea și Rohan Bopanna, și perechea formată din cipriotul Marcos Baghdatis și rusul Mihail Youzhny.

În alte meciuri disputate, Nikola Mektic a produs surpriza și l-a învins pe Denis Istomin. Croatul, locul 289 ATP, a trecut cu 6-3, 6-4 de uzbekul clasat pe locul 65 și este singurul jucător venit din calificări care reușește să treacă în optimi. Aici va avea o misiune mai dificilă contra lui Daniel Gimeno-Traver, spaniolul de pe locul 68 ATP care l-a învins în primul tur pe Viktor Troicki, locul 34 ATP, după un meci echilibrat. Un alt sârb, Janko Tipsarevic l-a învins pe italianul venit din calificări Thomas Fabbiano. Aflat la a doua sa victorie în acest an, după revenirea în circuit, Janko va căuta să își consolideze moralul și să facă un meci mare contra principalului favorit, francezul Gilles Simon.

Iată rezultatele complete ale meciurilor disputate astăzi:

Simplu, turul 1

[5] G. Garcia-Lopez (ESP) - [Q] L. Giustino (ITA)   6-2, 6-0

[7] J. Vesely (CZE) - D. Schwartzman (ARG)   6-3, 7-6(9)

Dublu, turul 1

N. Monroe (USA) / A. Sitak (NZL) - O. Marach (AUT) / P. Oswald (AUT)   6-3, 7-6(4)

C. Fleming (GBR) / J. Marray (GBR) - M. Pavic (CRO) / M. Venus (NZL)   7-6(4), 6-3

[WC] M. Copil (ROU) / A. Ungur (ROU) - C. Guccione (AUS) / A. Sa (BRA)   6-1, 6-2