BRD Bucharest Open: Randament 100% pentru tricoloreRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Iul 2017

BRD Bucharest Open: Randament 100% pentru tricolore

Zi plină de succese românești pe terenurile Arenelor BNR! Toate cele patru partide disputate pe terenul central au fost câștigate de tricolore și toate în minim de seturi.

Evident, în prima partidă cu un ochi am plâns și cu unul am râs în confruntarea dintre Ana Bogdan (108 WTA) și Sorana Cîrstea (53 WTA), balanța înclinându-se de partea jucătoarei din Sinaia după o oră și 35 de minute de joc. Ana s-a impus cu 6-4, 6-2 după un prim set nebun în care a condus cu 5-0 și 40-0 și în ghemul 10 scorul era 40-40 pe serviciul ei. Cele două puncte pe care le-a câștigat imediat după acel moment au ajutat-o să abordeze altfel setul secund în care Sorana și-a schimbat exprimarea. În optimi, Ana o va avea ca adversară pe turcoaica Cagla Buyukakcay (165 WTA), meciul fiind prins în programul zilei de mâine.

Irina Begu (58 WTA) a avut o prestație solidă în fața sârboaicei Ivana Jorovic (172 WTA),pe care a învins-o cu 6-4, 6-1 după o oră și 23 de minute și în turul 2 o va întâlni pe Jacqueline Cristian (341 WTA).

Gabriela Ruse (302 WTA) a repurtat un succes mai clar decât se preconiza în fața bulgăroaicei Isabella Shinikova (289 WTA), cea care anul trecut a făcut o figură frumoasă în partida din turl secund cu Simona Halep. Astăzi Gabriela nu i-a dat prea multe șanse în pofida limitărilor fizice care i-au afectat jocul, ea purtând un bandaj pe coapsa dreaptă. În optimi, Ruse are parte de un duel de gală cu spanioloaica Carla Suarez Navarro (34 WTA), partida urmând a se disputa mâine.

Cel de-al doilea duel româno-bulgăresc a fost tranșat tot de reprezentanta noastră, Alexandra Dulgheru trecând cu 6-1, 6-2 de o altă jucătoare venită din calificări, Sesil Karatantcheva (231 WTA). Ea o va întâlni în următoarea partidă pe rusoaica Ekaterina Alexandrova (92 WTA).

Suporterii au avut parte de vești bune și din proba de dublu, acolo unde Irina Bara și croata Tereza Mrdeza au învins perechea cap de serie numărul 3 formată din Oksana Kalashnikova (Georgia) și Renata Voracova (Cehia), scor 6-3, 6-7 (4), 10-6. Cele două au avansat în sferturile de finală unde vor juca cu dublul argentinian Catalina Pella/Nadia Podoroska.