BRD Bucharest Open: Irina Begu păstrează trofeul în țarăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Iul 2017

BRD Bucharest Open: Irina Begu păstrează trofeul în țară

După ce Simona Halep a câștigat turneul de simplu în 2016, Irina Begu a reușit o prestație remarcabilă la ediția din acest an a BRD Bucharest Open și după cinci victorii fără a ceda vreun set se încununează regină la Arenele BNR. Un meci în care a fost mai bună decât adversara sa, jucătoarea germană Julia Goerges, îi aduce Irinei al patrulea trofeu al carierei după cele de la Tashkent în 2011, Seul în 2015 și Florianopolis anul trecut și punctele necesare pentru a urca de mâine nu mai puțin de 20 de locuri în ierarhia WTA, până pe 38.

Bucureșteanca ce va împlini 27 de ani pe 26 august a forțat-o pe adversara sa să greșească în special pe loviturile de forehand, erorile neforțate ale germancei aducând multe puncte, unele venite în momente importante ale meciului. Un break în ghemul 3 nu a mai putut fi recuperat de Goerges, care a mai clacat o dată pe propriul serviciu în ghemul 9 și a cedat primul set. Actul secund a fost unul mult mai echilibrat, germanca fiind prima care a înclinat balanța după ce a rupt serviciul Irinei în ghemul 7. Compatrioata noastră i-a dat replica imediat, rebreak-ul cântărind enorm în economia meciului și după trei ghemuri de serviciu în care ambele combatante au reușit hold-ul, Goerges s-a văzut în situația de a servi pentru a rămâne în meci. Simțind victoria aproape, Irina are și șansa de partea ei, germanca punând capăt partidei cu o dublă greșeală după ce s-a arătat deranjată de reacțiile din tribune

. După o oră și 36 de minute Irina Begu câștigă cu 6-3, 7-5 și intră în posesia a 280 de puncte și un cec în valoare de 43.000 USD.