BRD Bucharest Open: Favoritele s-au impus în meciurile româncelorAlexandru Dobre / Mediafax Foto
13 Iul 2016

BRD Bucharest Open: Favoritele s-au impus în meciurile româncelor

Partidele disputate de jucătoarele noastre în a doua zi a tabloului principal al BRD Bucharest Open s-au încheiat cu rezultate în conformitate cu calculele hârtiei.

Monica Niculescu și Andreea Mitu au oferit puținilor spectatori care au înfruntat temperatura ridicată un meci disputat aproape o oră și jumătate, încheiat cu victoria slătinencei în minim de seturi. Monica trece în optimi, unde mâine o va întâlni pe Polona Hercog, slovena de pe locul 84 WTA de care a mai trecut o dată la București, acum doi ani în sferturile primei ediții a turneului.

Celălalt duel al româncelor, dintre Patricia Țig și Ioana Mincă, a fost o întâlnire echilibrată în pofida diferenței de experiență și clasament. De două ore a avut nevoie gălățeanca clasată pe locul 99 WTA pentru a trece de tânăra sa compatrioată în vârstă de numai 17 ani, care a jucat cu curaj și a depășit un moment psihologic în ghemul 3 al partidei. După un debut cu break și rebreak, Ioana a revenit la serviciu și a jucat 36 de puncte (aproape cât într-un set întreg) pentru a anula 6 mingi de break ale Patriciei și a-și trece în cont primul ghem de serviciu. Maturitatea Patriciei s-a văzut pe final de set, când a depășit momentul greu din ghemul 12 în care a salvat trei mingi de set ale Ioanei și a împins decizia în tiebreak, acolo unde a revenit de la 2-4 și a câștigat cu 7-5. Setul secund a fost decis tot de o revenire în forță a gălățencei de la 0-1 la 4-1, decizia fiind ușor amânată de o relaxare prematură ce i-a permis Ioanei să revină la 4-3.

Adversara din optimi a Patriciei este letona Anastasija Sevastova, cea care a trecut de Gabriela Ruse în minim de seturi. Favorita numărul 7 nu a avut însă o misiune ușoară în fața ambițioasei Ruse, compatrioata noastră având un moment de cădere la mijlocul primului set, câștigat de adversara sadupă o serie de patru ghemuri consecutiv câștigate.

Ultimul meci al zilei pe ”central” a fost și cel mai așteptat, Simona Halep trecând în set decisiv de cehoaica Barbora Krejcikova. Jucătoare de top 200, Krejcikova a interpretat bine partitura în primul set, pe care l-a câștigat cu avantajul unui break luat devreme, pe primul serviciu al Simonei. Ghemul cu care a închis primul set a fost și ultimul ghem de serviciu al cehoaicei, constănțeanca trecând la cârma jocului pe care l-a închis după două seturi câștigate de manieră categorică. Următoarea adversară a celei ce ocupă locul 5 WTA va fi Isabella Shinikova, o bulgăroaică clasată pe locul 156 WTA, un hard hitter de 1,84 metri venită din calificări.

De asemenea, pe semicentral Alexandra Cadanțu a câștigat în cele din urmă duelul de la dublu cu Raluca Olaru într-un meci programat la finalul zilei. Toate partidele de pe ”central” sunt transmise în direct de canalul Digi Sport.

Sara Errani (ITA) [2] - Aleksandra Krunic (SRB)  6-3, 6-2

[WC] Francesca Schiavone (ITA) - [Q] Elitsa Kostova (BUL)   6-2, 7-6 (3)

Alexandra Cadanțu (ROU)/Katarzyna Piter (POL) - Ysaline Bonaventure (BEL)/Raluca Olaru (ROU) [4]  7-5, 6-3