BRD Bucharest Open: Decizie amânată la meciul de dublu ce le opune pe Cadanțu și OlaruSilvia Ilie / Mediafax Foto
11 Iul 2016

O victorie, o înfrângere și un meci întrerupt de căderea serii sunt rezultatele înregistrate în meciurile cu prezență românească la BRD Bucharest Open.

Pe ”semicentral”, preferat de public datorită tribunei cu copertină ce oferă umbra binevenită pe această vreme, Cristina Dinu și Elena Gabriela Ruse au obținut o victorie în minim de seturi contra perechii formate din turcoaica Basak Eraydin și jucătoarea din Belarus Lidziya Marozava. Cristina și Gabi au accelerat atât cât au avut nevoie pentru a câștiga în seturi identice: au revenit în primul set de la 2-3 și au făcut patru ghemuri consecutive, apoi în cel de-al doilea au întors de la 1-2 la 5-2 și au închis meciul cu un ghem alb de serviciu.

În partida următoare, Elena Bogdan și unguroaica Reka-Luca Jani au cedat în fața adversarelor lor, perechea formată din australianca Jessica Moore și thailandeza Varatchaya Wongteanchai, după un meci de luptă. După ce în primul act au rupt ritmul la 3-3 și puteau închide setul în ghemul 9 la punct decisiv, în setul secund Bogdan și Jani au cedat serviciul în două rânduri la punct decisiv, a doua oară în ghemul 12 după ce au revenit de la 15-40. Supertiebreak-ul a început bine pentru perechea româno-ungară, cu avantaj de două puncte și serviciul la primul schimb de teren, dar Moore și Wongteanchai au întors scorul la 8-5 și după un nou minibreak au închis partida ăn favoarea lor.

Ultimul meci al zilei, duelul româncelor, a fost întrerupt de căderea serii. Partida care le-a opus pe Alexandra Cadanțu și poloneza Katarzyna Piter dublului cap de serie numărul 4 format din Raluca Olaru și belgianca Ysaline Bonaventure o fost oprită la scorul de 7-5 în favoarea primelor și va fi reprogramată mâine.

Calificările s-au încheiat cu primele trei favorite respectându-și statutul. Japoneza Misa Eguchi, locul 159 WTA și principala favorită a tabloului, a trecut fără mari probleme de unguroaica Reka-Luca Jani și în primul tur al tabloului principal va avea o partidă interesantă cu spanioloaica Maria-Teresa Torro-Flor. Bulgăroaica Isabella Shinikova a fost nevoită să lupte două ore și un sfert pentru a câștiga în trei seturi în fața chinezoaicei Shilin Xu. Chiar și învinsă, jucătoarea asiatică va juca pe tabloul principal din postura de lucky-loser, luând locul Yaroslavei Shvedova, care a declarat forfait datorită unor probleme medicale. Clasată pe locul 214 WTA, Xu va juca contra unei vecine de clasament, rusoaica Polina Leykina, locul 201 WTA. Shinikova, 156 WTA și favorita numărul 2 a calificărilor, va avea o misiune mult mai dificilă din moment ce o va avea ca adversară pe Kateryna Kozlova, ucraineanca ce ocupă locul 95 WTA. O altă bulgăroaică, favorita numărul 3 Elitsa Kostova, a făcut față solicitării fizice și a învins în al patrulea meci disputat în trei zile și va juca cu italianca Francesca Schiavone, 101 WTA, în timp ce argentinianca Nadia Podoroska este singura jucătoare din afara capilor de serie care a găsit drumul către tabloul principal unde o va întâlni pe favorita numărul 6, muntenegreanca Danka Kovinic, locul 54 WTA.

În partidele de pe tabloul principal remarcăm eliminarea deținătoarei trofeului, slovaca Anna Karolina Schmiedlova, locul 41 WTA și favorită numărul 3, jucătoarea de 22 de ani din Belarus clasată pe locul 104 WTA, Aliaksandra Sasnovich, fiind cea care a furnizat surpriza. Ziua s-a încheiat cu o demonstrație de forță a favoritei numărul 8, turcoaica Cagla Buyukakcay, care după ce a luat un set la 0 slovacei Kristina Kucova, a revenit în setul secund de la 2-5 și a închis partida după o serie de cinci ghemuri câștigate consecutiv.

Iată rezultatele complete ale zilei de luni:

Teren central

Misa Eguchi (JPN) - Reka-Luca Jani (HUN)  6-1, 6-3

Aliaksandra Sasnovich (BLR) - Anna Karolina Schmiedlova (SVK) [3]  6-4, 1-6, 7-5

Vania King (USA) - Paula Kania (POL)  7-6 (4), 6-0

Cagla Buyukakcay (TUR) [8] - Kristina Kucova (SVK)  6-0, 7-5

Teren semicentral

Isabella Shinikova (BUL) - Shilin Xu (CHN)  1-6, 6-4, 6-4

[WC] Cristina Dinu (ROU)/ Elena-Gabriela Ruse (ROU) - Basak Eraydin (TUR)/Lidziya Marozava (BLR)  6-3, 6-3

Jessica Moore (AUS)/Varatchaya Wongteanchai (THA) - Elena Bogdan (ROU)/Reka-Luca Jani (HUN)  4-6, 7-5, 10-6

Alexandra Cadanțu (ROU)/Katarzyna Piter (POL) - Ysaline Bonaventure (BEL)/Raluca Olaru (ROU) [4]  7-5 întrerupt

Terenul 4

Nadia Podoroska (ARG) - Viktoriya Tomova (BUL)  6-3, 6-1

Elitsa Kostova (BUL) - Katarzyna Piter (POL)  6-4, 6-2

Lenka Kuncikova (CZE)/Karolina Stuchla (CZE) - Georgina Garcia Perez (ESP)/María José Martínez Sánchez (ESP)  7-5, 5-7, 10-5