BCM U Piteşti câştigă în meciul cu 203 puncte marcateSportPictures.eu
04 Feb 2014

BCM U Piteşti câştigă în meciul cu 203 puncte marcate

Etapa a 16-a din Liga Naţională de baschet masculin a oferit luni, 3 februarie, alte două meciuri, ambele promiţând spectacol sportiv. Meciul Steaua CSM Eximbank – CS Gaz Metan Mediaş fusese amânat.

S-au jucat pe rând:

CSU Atlassib Sibiu - CS Energia Rovinari 75 – 71 (25 – 17, 13 – 19, 19 – 13, 18 - 22)

Primul meci al serii a fost foarte echilibrat, aşa cum se poate observa şi din scorul din sferturi. Atlassib, din postura de lider, a stabilit diferenţa câştigătoare în primele zece minute, pentru că în celelalte zece minute să asistăm la cursa de urmărire şi egalare. A doua repriză a avut acelaşi scenariu. Gazdele au putut conduce meciul şi la douăsprezece puncte, iar oaspeţii doar la două puncte.

Lideri pe tabela, D. Austin a înscris 24 de puncte pentru CSU, iar Kakaroudis a marcat 18 pentru Energia.

Atlassib stă pe primul loc cu a treisprezecea victorie din actualul sezon.

BC Mureş Tg. Mureş - BCM U Piteşti 98 – 105 (22 – 29, 26 – 18, 19 – 23, 23 - 20)

Ultimul meci al serii a adus recordul etapei la puncte marcate, cu o nouă echipă depăşind cota 100. S-a jucat în sistemul „care pe care”, cu gazdele pe podium şi oaspeţii gata de asalt la primele locuri.

Navickas a pus primele două puncte pe tabelă pentru gazde, în secunda 55, pentru ca apoi să asităm la un sprint al oaspeţilor, cu desprindere la 11 puncte în minutul 2:47 (scor 2-13). De altfel, acest ecart de 11 puncte a fost şi cel mai mare pe durata meciului. Primele zece minute au fost conduse de piteşteni în mod constant, recuperările pe tabelă fiind nesemnificative în contul mureşenilor.

După patru minute din partea a doua, BC Mureş s-a apropiat la doar două puncte (32-34), în aceeaşi cursă de egalare reuşită la 38-38 în minutul 15:57, prin coşul de „trei” al lui Peciukas. BC Mureş preia avantajul a doua oară pe tabelă, cu 41:38, dar este egalată 41-41 în minutul 17:04. Până la pauză, mai notăm un pas înainte făcut de mureşeni, 46-44, dar şi o egalare 46-46 în nouăsprezece secunde. Repriza mai bună pentru gazde se închide cu avantajul minim pe tabelă, 48-47.

În repriza a doua, în minutul 23:18, se produce diferenţa de şase puncte, 59-53, cea mai semnificativă pentru echipa din Tg. Mureş. Meciul are doar nota de echilibru, cu du-te vino pe tabelă, în ambele sensuri. Minutul treizeci este din nou favorabil univesitarior, 67-70.

Ultima parte, nu modifică aspectul jocului, determinarea şi angajamentul ducând la un număr mare de puncte marcate pentru etapă. S-a jucat la egal, au condus ambele echipe, doar că în minutul 36:52 am putut vedea o nouă diferenţă de şase puncte: 84-78. Apoi, reveniri rapide şi scurte, la ambele coşuri. În minutul 39:58, am avut ultimul egal din meciul standard, 90-90, şi nu a mai fost timp decât pentru... prelungiri.

Comutarea decisivă pentru victorie s-a făcut în minutul 42:40, prin coşul de două puncte al lui Tutt, scor 94-95. Din acest moment, BC U Piteşti nu a mai dat drumul la avantaj, sporindu-l suficient cât să câştige meciul cu 98-105.

O notă excelentă pentru eficacitatea ambelor formaţii, împreună marcând peste 200 de puncte. Marcatorii de top ai meciului au fost A. Mladenovici, cu 23 de puncte, pentru BC Mureş, şi P. Barac, cu 25 de puncte, pentru BCM U.